32 bit ve 64 bit'in farkları nelerdir?

21Kıray

Hectopat
Daha fazla  
Merak ettim, bit değeri neyi gösterir? İşletim sisteminde neyi ifade eder? 32 bit'in dezavantaşlarını ve 64 bit'in avantajlarını söyleyin. Hangisini yüklemeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
64 bit daha iyidir diye biliyorum, fakat avantajlarını bilmiyorum

64 daha fazla performanslı. 32 bit işletim sisteminde RAM sınırlaması var. 64 bit'te RAM sınırlaması yok ve bazı oyunlar 64 bit destekliyor. Örneğin Battlefield 4. Yani daha fazla performans için 64 bit.

32 bit'te sistemin tüm özelliklerini kullanamazsın. Örneğin 8 GB RAM var ama sen 3.25 GB kullanabilirsin. O yüzden 64 bit.

İşlemcin 64 bit ise 64 bit işletim sistemi kurmak çok avantajlıdır. 64 bit demek, kısaca verilerin 64 bit 64 bit işlenmesi demek.

Mesela 32 bit'in dezavantajlarından biri, en fazla 4 GB hafızayı adresler.

İşlemcin 64 bit ise 64 bit işletim sistemi kurmak çok avantajlıdır. 64 bit demek, kısaca verilerin 64 bit 64 bit işlenmesi demek.
Mesela 32 bit'in dezavantajlarından biri, en fazla 4 GB hafızayı adresler.
i7 4770K kaç bit'tir hocam?

Teşekkürler hocam, 128 bit gibi bir şey çıkması mümkün mü?
Şu an için 64 bit tüm sistemi görüyorken hiç böyle bir şey yapmazlar bence. Ama baya ileride 64 bit 32 bit'in yerine geçer herhalde.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…