Çözüldü 3200 MHz RAM 1600 MHz Gözüküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

lanxhellfire07

Hectopat
Merhaba, RAM frekansım normalde 3200 MHz fakat şu anda farklı programlar ile baktığımda MHz 1600 olarak gözüküyor. İncelemiş olduğum konularda bunun iki "2" ile çarpılması gerektiği söyleniyor fakat önceden 3200 yazan neden şimdi 1600 yazıyor bunun bir açıklaması var mıdır acaba? Çünkü bu durum ister istemez işkillendiriyor. Bu arada BIOS ayarları vs. her şey düzgün gözüküyor.

ram.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yazılıma, işletim sistemine veya BIOS sürümüne göre değişiklik gösterebiliyor. Bazı yerlerde yarısını gösterebilir. RAM'iniz 3200 MHz'de çalışıyor, sıkıntı yok.
Yazılıma, işletim sistemine veya BIOS sürümüne göre değişiklik gösterebiliyor. Bazı yerlerde yarısını gösterebilir. RAM'iniz 3200 MHz'de çalışıyor, sıkıntı yok.

Çözüm
Tekrardan Selamlar Benimde bios ekranımda 3200mhz olarak gözüküyor ama Cpu-z ve Görev yöneticisinde 1600mhz olarak sınırlı sorun olabilir mi ?

Ama BIOS'da 3200MHz? Sorun nedir?

Aylarca 3200MHz de çalışan RAM'lerim bir gün fark ettim ki 2133 de çalışıyordu. BIOS'a girdim XMP kapanmış. XMP açtım. Fakat hala RAM'ler 2133MHzYdi.

Daha sonra manuel olarak 3200e çektim. Bu sefer de ekran gelmedi. BIOS'u sıfırlamak için BIOS pilini söküp taktım. BIOS sıfırlandı. Ve XMP açtım, düzeldi.

Benzer problemi birkaç arkadaşım da yaşadı. Bana son gelen Windows updatesiyle böyle sorunlar yaşanmaya başlandı. Dedi.

Aylarca 3200MHz de çalışan RAM'lerim bir gün fark ettim ki 2133 de çalışıyordu. BIOS'a girdim XMP kapanmış. XMP açtım. Fakat hala RAM'ler 2133MHzYdi.

Daha sonra manuel olarak 3200e çektim. Bu sefer de ekran gelmedi. BIOS'u sıfırlamak için BIOS pilini söküp taktım. BIOS sıfırlandı. Ve XMP açtım, düzeldi.

Benzer problemi birkaç arkadaşım da yaşadı. Bana son gelen Windows updatesiyle böyle sorunlar yaşanmaya başlandı. Dedi.
Bende sadece yönetcide ve cpu-z'de 1600mhz gözüküyor BİOS'da 3200mhz anlamış değilim BİOS sürümüm eski diye olabilir

Geri
Yukarı