3200 MHz RAM 3200 MHz'te çalışmıyor

Kamurannn

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengance RGB Pro 3200 MHz 2x8 CL16
SSD veya HDD modeli
A2000
Ekran kartı
RTX2070S
Anakart
B550 - A Pro
İşlemci
R5 3600
RAM'leri 3200 MHzte çalıştırmak neredeyse imkansız çünkü XMP 1/2 herhangi birinde bazen açılıyor bazen açılmıyor. Ki çoğunlukla 2133 MHz olarak açılıyor. XMP kapalı olarak 3200 MHz bazen açılıyor bazense PC zorla güç tuşu ile kapatıyor ve açıyorum ancak o zaman görüntü geliyor ve 2133 MHz'e düşmüş oluyor. Manuel olarak en kusursuz 2800 MHz'e kadar ayarlayabildim. Memtest86 ile XMP kapalı test yaptım tek tek ve Dual olarak test ettim, hata çıkmamıştı. Ama 1 keresinde XMP açık yapmıştım çok fazla hata çıkmıştı. Servise yolladım sorunsuz diye not yazıp geri yollamışlardı. Aynı şekilde anakartı ve işlemciden bile şüphe edip servise yolladım. Sistemim toplama olduğu için her birinin garanti servisi farklıydı ve hepsi sorunsuz dediler.

Daha önceden bu sistemle 200+ saat oynadığım AC Odyssey - AC Valhalla oyunlarını oynayamıyorum, oyunlar çöküyor. LiveKernelEvent 141 hatasını alıyorum, yazılımsal bütün yöntemi denedim sonuç nafile. Artık donanımsal olarak bakıyorum olaya. Yeni bir RAM alıp denemek istiyorum açıkçası ne yapmamı önerirsiniz?

PC biraz önce açtım, yaklaşık 10 dakika boyunca görüntü gelmedi, anakart üzerinden dram ışığı yanık bir şekilde kaldı. Zorla güç düğmesi ile kapata aça birkaç deneme sonrası sonunda açabildim. İşin iyi yanı 3200 MHz olarak açıldı. Ama PC açılmada zorlanması hâlâ eski sorunun devam ettiğini gösteriyor. 3200 yerine 2800 MHz kullandım aylarca, PC açılışında hiçbir sorun yaşamadım.

İnan elimden bu kadarı geliyor umarım atlatırsın o durumu.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı