3300X vs 3600

Stalkerlp

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Selam arkadaşlar,

Fikirleriniz benim için çok değerli.

Sistemim:
Ryzen 5 1600 14nm (eski versiyon) (OC ile 3800MHz)
ASUS TUF B350M anakart.
G.Skill flarex 2400MHz (OC yaptım 2666MHz)
ASUS TUF GTX 1660 Super. OC Edition
Corsair CX750 750 watt PSU

Artık işlemciyi yenilemem lazım. Sorunsuz çalışıyor ama çok gerilerde kaldı. Ayrıca yeni Windows 11 de official olarak yüklenmiyor vs.
2 işlemci yapabilirim, anakartım destekliyor. Malum fiyatlar çok yüksek ve elimde ucu ucuna yetecek kadar para biriktirdim.
3300X ve 3600 arasında kaldım, biri 4, diğer 6 çekirdek.

Ne yaptığımı sorarsanız oyun oynuyorum, film müzik vs çok nadiren. Amatörce yayın yapardım. O da olsa da olur olmasa da olur yani.
Render vs hiçbir işim yok. Veya başka türlü işler oyun temel olarak odaklı.

3300X tek çekirdek çok iyi incelemelerde gördüm ama çoklu çekirdek te oyunlarda çok kaybım olur mu? 3600'e göre 1 kere alacağım artık 4-5 sene alamam.
Asıl sorun şurada başlıyor ben bu işlemciyi benim AMD stok fan ile kullanacağım kutusuz tray olarak alacağım bende Wraith spire var R5 1600 ile verilen.
3600 bayağı ısınıyor yeter mi yetmez mi bilmiyorum kasam Dark Guardian kasa içinde 8 tane 120'lik fan var R5 1600 en fazla 3.8 OC ile 60ları görüyor oyunlarda. Yani oldukça iyi gibi. Ama bu işlemciler de yeter mi? 3300'e yeter gibi ama 3600 için de olur mu bilemedim.

Fikir verirseniz sevinirim. Artık soğutucu alacak gücüm yok.

3300X ile 3600 arasında oyun konusunda 3300X çekirdek düzeninden dolayı 3600 ile yarışıyor. Bu yüzden mantıklı. Ama ileride iyi bir şey olsun diyorsan 3600 alınabilir. Ama eğer elinde anakart yoksa i5 11400F alman daha iyi olur.

Oyun için tercih yapacak iseniz aşağı yukarı iki işlemci de birbirine yakın performanslar gösterir diye düşünüyorum. Render, iş vesaire gibi şeyler ile pek uğraşmayacağım demişsiniz ama 3600 bu işler için daha iyi. Aklınızda olsun. Oyun tarafı için 3300X tercih ederdim.

Ayrıca 1080p olacak yani 2K 4K yok.
İkinci el 3600, sıfır 3300X parasına bulunabiliyor.

Hocam 2. el düşünmüyorum nedeni ise güvenemem en azından ekran kartı ve işlemci konusunda 2 parçada güvenemem ekran kartı mining vs birçok şey olabilir de. İşlemci de ise kullanım süresi fazladır fazla yorulmuştur vs bilemem yani illaki iyi satıcı da vardır ama güvenemiyorum.
3300X ile 3600 arasında oyun konusunda 3300X çekirdek düzeninden dolayı 3600 ile yarışıyor. Bu yüzden mantıklı. Ama ileride iyi bir şey olsun diyorsan 3600 alınabilir. Ama eğer elinde anakart yoksa i5 11400F alman daha iyi olur.

Intel'e hiç geçemem elimdeki parçalar neyse o maalesef. AMD geldik AMD gideceğim zaten anakart en son 3000 serisini destekliyor. İleride ne olur bilmiyorum ama herhalde elimde ki 1600'den daha iyi olacağını düşünüyorum. 2 çekirdek az da olsa.

Ayrıca 1080p olacak yani 2K 4K yok.

Hocam 2. el düşünmüyorum nedeni ise güvenemem en azından ekran kartı ve işlemci konusunda 2 parçada güvenemem ekran kartı mining vs birçok şey olabilir de. İşlemci de ise kullanım süresi fazladır fazla yorulmuştur vs bilemem yani illaki iyi satıcı da vardır ama güvenemiyorum.

Intel'e hiç geçemem elimdeki parçalar neyse o maalesef. AMD geldik AMD gideceğim zaten anakart en son 3000 serisini destekliyor. İleride ne olur bilmiyorum ama herhalde elimde ki 1600'den daha iyi olacağını düşünüyorum. 2 çekirdek az da olsa.

B350 için 5000 serisi güncellemesi gelmemiş miydi?

B350 için 5000 serisi güncellemesi gelmemiş miydi?

Gelmedi

Anakart en son 3000 serisi destekliyor 3900'lere kadar çıkmış.

ancak şimdi gördüm yeni bir bios update gelmiş fakat beta diyor zaten risk v.s kabul etmiyoruz v.s yazmışlar daha indirmem bunu zaten 3000 serisi desteği daha önceki versiyonlarda gelmişti. bende 5606 yüklü
TUF B350M-PLUS GAMING|Anakart|ASUS Türkiye bu muhtemelen bu en son bir sorun olmuş w11 de amd işlemcileri performans düşüklüğü için onun için olabilir bu bios
3300X aldım arkadaşlar. İnşallah iyi olur. Gerçi her türlü eski işlemciden iyidir.
3300X aldım arkadaşlar inşallah iyi olur. Gerçi her türlü eskisinden iyidir. Oyun odaklı olacağı için daha çok para vermek istemedim. Testlerde de 3300X çok başarılı. Bakalım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı