Çözüldü 3400G APU PFN_LIST_CORRUPT hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

borneye

Centipat
Merhaba arkadaşlar. Temmuz ayında yeni bir sistem toplamak istedim (mobil yazılım ile uğraşıyorum + CS:GO oynamak amaçlı) bu yüzden yeni nesil Ryzen APU sistem işimi görür diye düşündüm ki zira öylede oldu denebilir.

Sistem özelliklerim:
İşlemci: AMD Ryzen 5 3400G Vega 11.
Anakart: Gigabyte B450M S2H (F50 BIOS)
RAM: Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance RGB Pro 3200 MHz CL16 Dual kit (CMW16GX4M2C3200C16) - BIOS XMP açık 3200'de.
Diskler: James Donkey 960GB SSD + 500 GB WD SATA 3 + 640 GB WD SATA 2.
PSU: 350 Watt Everest.

Bilgisayar sistemini kurduğumdan beri sorunsuz çalıştı normal kullanımda olsun Android Studio'da emülatör falan olsun sorunsuz çalışıyor hatta bellekleri %80'lere kadar kullandığım işlemler bile oldu sorunsuz bir şekilde çalışıyor problem yok. Hiçbir hata falanda almadım.

Fakat işlerimi bitirdikten sonra CS:GO girmek istediğimde 5 10 dakika sonra ya da açıldıktan 2 dakika sonra mavi ekran hatası verip kapanıyor. (Değişik mavi ekran hataları, bazen System service exception hatası, kimi zamanda çoğunlukla FPN lıst corrupt hatası)

Ama bu kapanma işlemi sadece sadece oyuna girdiğimde oluyor genel kullanımda bir sorun yok nedenini çözemedim. Memtest86'ya soktuğumda 95'e yakın hata çıktı. Sonuç HTML'ini bırakıyorum şuraya bilenler bir yardım edebilirse çok sevinirim.

sonuç1.jpg
sonuç2.jpg

Dediğim gibi günlük kullanımda ve emülatör gibi çok ağır programlarda bile sorun yok ancak oyuna girdiğimde atıyor ve bellek testinde bu kadar sorun olması açıkçası beni işkillendirdi bilen arkadaşlar inceleyip yardımda bulunursa çok minnettarım.
Sorun çözüldü arkadaşlar BIOS'tan XMP ayarını kapatınca bellek testinde hata vermedi ama 3200 MHz RAM'i de 2133 de kullanmak istemedim bende XMP açıp 3200 MHz yerine 2933 MHz sabitledim ve mavi ekran hatası ortadan kalktı aynı sorunu yaşayan arkadaşlar olursa deneyebilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı