35.000TL'ye kadar sistem toplama tavsiyesi

Ryzen 5 7500F ve RTX 4070 sistem toplanabilir. Biraz ucundan 38 olabilir ama fiyat.

Bende 7700 XT veya 7800 XT diye düşündüm ama 4070'de DLSS 3 var oyunlarda performansı yüksek olur ama AMD'lerin kas gücü daha iyi diye biliyorum sistem sadece oyun odaklı değil hem iş hem oyun için düşünüyorum.

Cillop gibi.
Bence artık 32 GB ram şart. Aynı şekilde M2 SSD portunu işgal ediyorsak 1 TB minimum olmalı, onun dışında güzel sistem. Ram de 5600 MHZ olabilir. Bu dediklerimi yaparak Akakçe ile tamamen güvenilir satıcılardan 38 civarına toplamıştım. 7800 XT alınırsa 36.5-37 civarına denk gelecektir.

Bence artık 32 GB RAM şart. Aynı şekilde M.2 SSD portunu işgal ediyorsak 1 TB minimum olmalı, onun dışında güzel sistem. RAM de 5600 MHz olabilir. Bu dediklerimi yaparak Akakçe ile tamamen güvenilir satıcılardan 38 civarına toplamıştım. 7800 XT alınırsa 36.5-37 civarına denk gelecektir.

Haklısın hocam minimum 32 GB olmalı RAM ve bu sisteme 1 TB altında SSD yakışmaz ama ekran kartını 7700 XT yapıp işlemciyi yükseltmek ne kadar mantıklı olur sizce.

Haklısın hocam minimum 32 GB olmalı RAM ve bu sisteme 1 TB altında SSD yakışmaz ama ekran kartını 7700 XT yapıp işlemciyi yükseltmek ne kadar mantıklı olur sizce.
Hocam tabii ki siz alacağınız için benden daha çok araştırın ama tekli çekirdek performansı olarak Ryzen 9, 7; İntel İ9, 7'ler ile hemen hemen denk. Geekbench değerleri 2700-2900 arasında seyrediyor. Fark nerede dersen çoklu çekirdek performansları açısından farklar var. CPU kullanım oranı %100 olan bir senaryoda çoklu çekirdek performansı daha iyi bir işlemci gerek ama günümüzdeki senaryoda ise %70 GPU, %60 CPU gibi değerler gördük. Bence bu daha çok tekli çekirdekten kaynaklı bir darboğaz, dolayısıyla CPU da kullanılmıyor tamamen diyorsun ama darboğaz yaşıyorsun. Günümüz ekran kartları artık minimum 2k tasarlandığı için özellikle 1080p'de ekran kartının hızına yetişemiyor işlemci. Yani ne işlemci alırsan al 1080p oyunculukta darboğaz yaşıyorsun ve dediğim gibi piyasadaki en baba işlemcilerle farkı yok bu konuda.

Benim gördüğüm çoklu çekirdek olarak da gayet yeterli Ryzen 5 7500f, ya da 7600 (neredeyse aynı işlemciler, sadece dahili grafik birimi yok). Şahsen tercihimi daha iyi ekran kartından yana kullanırdım. 7800 XT'nin Nvidia emsali RTX 4070 Ti'a çok rahatlıkla yetmiş. Bakınız teste Bir tek render işleriniz varsa öneriririm ama bu render işinize de yeter. Önerim bu şekilde.

Yeni konular

Geri
Yukarı