35 Mbps internet indirme hızı çok düşük

Gozgur

Decapat
Daha fazla  
Normalde internet hızım 35Mbit ancak son 1 haftadır download hızım aşırı düşük hatta indirmenin yarısında donuyor. Normal internette gezinirken bir sıkıntı yok ancak bir şey indirirken hız 50-300KB arasında gidiyor hatta bazen 0A düşüp indirme iptal oluyor. Şunları da belirteyim, öncelikle sıkıntı sadece bir siteden kaynaklı değil farklı sitelerden bir şey indirirken de aynı sorunu yaşıyorum. Sıkıntı sadece laptopta var modeme bağlı diğer cihazlarda indirme hızı normal. Telefonumun mobil verisine de bağlayıp denedim yine bir sıkıntı olmadı. Wi-Fi üzerinden VPN ile internete bağlanınca da bir sıkıntı olmuyor ancak VPN'i kapattığım an indirme hızı düşüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Normalde internet hızım 35Mbit ancak son 1 haftadır download hızım aşırı düşük hatta indirmenin yarısında donuyor. Normal internette gezinirken bir sıkıntı yok ancak bir şey indirirken hız 50-300KB arasında gidiyor hatta bazen 0A düşüp indirme iptal oluyor. Şunları da belirteyim, öncelikle sıkıntı sadece bir siteden kaynaklı değil farklı sitelerden bir şey indirirken de aynı sorunu yaşıyorum. Sıkıntı sadece laptopta var modeme bağlı diğer cihazlarda indirme hızı normal. Telefonumun mobil verisine de bağlayıp denedim yine bir sıkıntı olmadı. Wi-Fi üzerinden VPN ile internete bağlanınca da bir sıkıntı olmuyor ancak VPN'i kapattığım an indirme hızı düşüyor.
Dizüstü bilgisayarınızda kablolu indirme denediniz mi?

"Sıkıntı sadece laptopta var. Modeme bağlı diğer cihazlarda indirme hızı normal."

Cevabı kendiniz vermişsiniz. İndirme hızı çok düşük değil. Laptopta indirme sorunum var yazarsanız ya da araştırırsanız çözüm bulabilirsiniz. Yani önce durumu algılamak önemli.

Çözüme gelince; önce diğer kablosuz cihazları kapatın. Sadece laptop açık kalsın.

2- Kablo ile bağlantı deneyin.
3- Sürücü güncellemesi yapabilirsiniz.
4- Kullandığınız ekstra bir yazılım var ise kaldırın. Aklıma gelmedi ama cihazların bir sürü yazılımı var.
5- Cihazınızı farklı bir yerde test ediniz.

Windows Update ile gelen sürücüler her zaman sorunsuz sürücüler olmayabiliyor. Laptopunuzun modeline göre üretici sitesinden güncel driver kurarak test etmeniz yararlı olacaktır.

Modem arayüzüne girip xDSL değerlerinizi ekran görüntüsü alıp buraya atın.
Superonline kullanıyorum xDSL değerlerini nasıl alacağıma dair baktım ancak bulamadım.
Dizüstü bilgisayarınızda kablolu indirme denediniz mi?
Hocam bu bir çözüm değil dediğim gibi vpnle bağlandığımda gayet hızlı 3-3.5 mbitle indirebiliyorum. Kablosuz donanımında bir sorun olduğunu düşünmüyorum.
"Sıkıntı sadece laptopta var. Modeme bağlı diğer cihazlarda indirme hızı normal."

Cevabı kendiniz vermişsiniz. İndirme hızı çok düşük değil. Laptopta indirme sorunum var yazarsanız ya da araştırırsanız çözüm bulabilirsiniz. Yani önce durumu algılamak önemli.

Çözüme gelince; önce diğer kablosuz cihazları kapatın. Sadece laptop açık kalsın.

2- Kablo ile bağlantı deneyin.
3- Sürücü güncellemesi yapabilirsiniz.
4- Kullandığınız ekstra bir yazılım var ise kaldırın. Aklıma gelmedi ama cihazların bir sürü yazılımı var.
5- Cihazınızı farklı bir yerde test ediniz.
Sorunun her türlüsünü internette arattım ancak net bir çözüm bulamadım daha önce de bu tarz başlıklar açılmış ancak çözüm yok. Sürücüler güncel. Kullandığım ekstra bir yazılım yok sorunun oluştuğundan beri indirdiğim ne varsa sildim ancak bir çözüme ulaşamadım. Dediğim gibi bulabildiğim tek çözüm vpn açıp indirme. Cihazı farklı bir yerde test etme şansı bulamadım ama konuda da belirttiğim gibi telefonumun mobil verisine bağladığımda yine yüksek hızlarda indirme yapabiliyorum.
Windows Update ile gelen sürücüler her zaman sorunsuz sürücüler olmayabiliyor. Laptopunuzun modeline göre üretici sitesinden güncel driver kurarak test etmeniz yararlı olacaktır.
Intel driver support assistant var orda sürücüler güncel gözüküyor ek olarak indirip de denedim ama işe yaramadı.

Hocam bu bir çözüm değil dediğim gibi vpnle bağlandığımda gayet hızlı 3-3.5 mbitle indirebiliyorum. Kablosuz donanımında bir sorun olduğunu düşünmüyorum
Benim çözüm olarak bunu önerdiğimi nereden çıkardınız? Bunu önermemin sebebi: "Acaba cihazda(dizüstü bilgisayar) mı sorun var, yoksa modem de mi sorun var?" sorusunun cevabını bulabilmek için sordum. Lütfen kablo ile test edin ki sorun neredeymiş tespit edelim.

Modem arayüzü üzerinden QoS açılıp bilgisayarına giden bağlantı kısıtlanmış olabilir mi? Anlamanın tek yolu var. Modem üzerindeki reset tuşuyla modemi fabrika ayarlarına döndürmek.

Benim çözüm olarak bunu önerdiğimi nereden çıkardınız? Bunu önermemin sebebi: "Acaba cihazda(dizüstü bilgisayar) mı sorun var, yoksa modem de mi sorun var?" sorusunun cevabını bulabilmek için sordum. Lütfen kablo ile test edin ki sorun neredeymiş tespit edelim.

Elimde kablo yoktu o yüzden deneyememiştim şimdi aldım ve denedim kabloyla bağlayınca da normal eski hızında indiriyor. Wi-Fi'ye bağladığım an hız düşüyor. Ancak dediğim gibi VPN veya telefona bağladığımda sıkıntı olmuyor.

Modem arayüzü üzerinden QoS açılıp bilgisayarına giden bağlantı kısıtlanmış olabilir mi? Anlamanın tek yolu var. Modem üzerindeki reset tuşuyla modemi fabrika ayarlarına döndürmek.

Yukarıda da belirttiğim gibi kabloyla deneyince sıkıntı olmadı. Sorun modemde mi yoksa cihazda mıdır acaba?

Düzenleme: Modemi resetledim ancak bir sonuç alamadım hala indirme hızı düşük

Son düzenleme:
Elimde kablo yoktu o yüzden deneyememiştim şimdi aldım ve denedim kabloyla bağlayınca da normal eski hızında indiriyor. Wi-Fi'ye bağladığım an hız düşüyor. Ancak dediğim gibi VPN veya telefona bağladığımda sıkıntı olmuyor.
Eğer cihazınızın Wi-Fi sürücülerinin güncek olduğundan emin iseniz o zaman modem de sorun var demektir. Cihazınızı başka bir Wi-Fi ağında deneme şansınız var mı? Cihazınızı başka bir ağda denerseniz eğer en azından cihazınızda sorun olmadığını %90 kanıtlamış oluruz ve modeme odaklanırız. Biliyorum çok şey istiyorum ancak burada ihtimalleri elemeye çalışıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı