3500 TL'ye sunucu bilgisayarı toplama

merterden19

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar,
Bu arada ek olarak bir şey söylemek istiyorum her açtığım konudan ban yiyorum neden acaba bilmiyorum adminler bir destek olun.

Konumuza dönelim.
3 bin 500 tl nakitim var ve sunucu toplamak istiyorum. Kiralamak için değil online oyun sunucusu yapacağım.

Şöyle bir sistem düşünüyorum sizce olur mu yoksa yetersiz mi kalır.
(Metin2 server kuracağım 4 lü server halinde olacak)
Not: İnternet bağlantı hızım fibernet limitsiz 50 mbps dir bu iş için yeterli olur mu?
Toplayacağım sistem:

Kasam ve 600 Wattlık powerim, mönitörüm, GTX 660 ekran kartım (ekran kartına gerek yok sunucuda fakat onboard kart ramden kullanmasın diye takıcam) DVD sürücüm ve soğutma sistemim var.

Z97-AR - Vatan Bilgisayar
Anakarttan pek anlamam daha iyi bir öneriniz varsa söyleyin lütfen.
Core i7 4790K Soket 1150 4.4GHz 8MB Cache 22nm İşlemci - Vatan Bilgisayar
Corsair 16Gb (2X8Gb) Vengeance Pro Ddr3 1600Mhz Cl9 Siyah Soğutuculu Ram - Vatan Bilgisayar
Corsair 240Gb Ls Serisi Sata 3.0 Ssd (560Mb Okuma / 535Mb Yazma) - Vatan Bilgisayar
SSD den 2 adet alacağım. 4 server kuracağım için her servere 120 şer gb dan 480 GB kapasite.
Ayrıyetten bilgisayarın kendi sistemi için 120 GB lık bir ssd daha almam gerekiyor.
Kingston 120Gb V300 Serisi Sata 3.0 Cache Ssd (Okuma Hizi 450Mb / Yazma Hizi 450Mb) - Vatan Bilgisayar

Son düzenleyen: Moderatör:
Neden server kuracaksın? Online oynamak için mi? Eğer öyleyse server kiralayabilirsin. Zira server toplamak daha pahalı bir iş.

Sunucu benim olsun istediğim gibi ayarlayabiliyim istiyorum.
Firmadan kiralayınca bir ton firma var kararsız kalıyor insan
güvenemiyorda. Güvensem bile 4 GB SSD diskli işlemcileri güçlü bir firmadan 1 adet serverin aylık kirası 100 TL ben 4 server kuracağım eder ayda 400 TL.
Büyük düşünüyorum ücretli reklam vs verip yüksek oyuncu kapasiteli lagsız kuvvetli bi oyun kurmayı planlıyorum.

İşlemci ve anakart birbirleri ile uyumlu. Sorun çıkarmaz ikisi.

Bazı anakartların özelliklerine girince teknoloji mağzalarının sitelerinde anakartın özellikler kısmında pentium yazıyor insan düşünüyo 1150 pin işlemcide 1150 pin i7 takamazmıyım diye o yüzden :D

http://www.vatanbilgisayar.com/msi-...oket-1150-ddr3-3000mhzoc-hdmidvi-anakart.html Aslında bu anakartı da alabilirsin. Bu daha ucuz. Üstelik sorunda çıkarmaz ve overclock destekli. Yani overclock yapabilirsin.

O zaman bunu takıp 120 GB alacağım SSD'yi 240'a çıkarırım bu sayede 3 Tane 240 SSD olur.

Ekran kartına yüklenmene gerek yok. Çok ucuz bi ekran kartı alıp takabilirsiniz. Ama parçaları dikkatli seçmeniz lazım çünkü bilgisayar sürekli açık olacak parçalar zarar görmemeli.

Bazı anakartların özelliklerine girince teknoloji mağzalarının sitelerinde anakartın özellikler kısmında pentium yazıyor insan düşünüyo 1150 pin işlemcide 1150 pin i7 takamazmıyım diye o yüzden :D

O zaman bunu takıp 120 GB alacağım SSD'yi 240'a çıkarırım bu sayede 3 Tane 240 SSD olur.

Aynen. SSD olmazsa olmaz.

Ekran kartına yüklenmene gerek yok. Çok ucuz bi ekran kartı alıp takabilirsiniz. Ama parçaları dikkatli seçmeniz lazım çünkü bilgisayar sürekli açık olacak parçalar zarar görmemeli.

Benim elimde GTX 660 var onu takarım gidip bide 80 TL ona vermeye ne gerek varki :D
Hazır elimde olanı kullanıyım daha zaten ben notebook kullanıyorum ona takacak halim yokya :D

Aynen. SSD, olmazsa olmaz.

Sunucuda SSD çok işe yarıyor server yeniden başlatma hızı bakım süresi falan fistan
7200 rpm bir mekanik diskle 15 dk da yapılan işlemi ssd 1 dakikadan çok daha kısa bi sürede yapıyor.

Gerek yok da, ekran kartının ömründen yemiş olursunuz. Sürekli açık kalacak alet kullanılmadığı halde.

Bu açıdan düşünmemiştim o zaman 70-80 tl'ye satılan ucuz kartlardan bir tane alıyım :D

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı