3600X Fan sesi

Condy

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İstanbul
Yeni aldığım sistem de her şey süper ancak 3600X'in stock soğutucusu çok ses yapıyor. Isınma problemide yok anlamadım. Bir yerlerde ayarı falan mı açık acaba? Nefes alma modu gibi biraz azalıyor sonra tekrar yükseliyor sesi bayağı rahatsız edici.

Bu konu hakkında çok konu açıldı aslında.
BIOS üzerinde ayarı var. "Core Performance Boost" kapatırsan ani yükselmeler kesilir.
Aynı konu "3600" için daha önce açılmış. Bakmak istersen:

Anlık sıcaklık durumlarına göre fan hızı yükselip azalıyor. Sıcaklık değerlerini kontrol edin bir problem yok ise bios ayarlarından faz hızını düşürebilirsiniz (silence mod gibi modlar mevcut olmalı). Kullanıcıların bir çoğu 3600X gibi AMD modellerinin stock fanları yeterli olmadığını söylüyorlar.

Kendin BIOS üzerinden fanın çalışma hızını ayarlayabilirsin. Aynısını Wraith Max ile yaşadım, kendime göre bir fan curve yaptım ve sorun ortadan kalktı. CPB vs kapamaya gerek yok eğer aşırı ısınma yoksa.

Kasanın hava sirkülasyonu iyi ise stok fan gayet yeterli. Stres testinde 77 dereceyi geçmedi benim 3600x. Oyunlarda da 60-65 derece civarı idi ve bu değerler çok iyi bu işlemci için. Senin sorunun işlemcinin voltaj yükseltip düşürmesi. Yani frekans hızı sistem boştayken bi yükselip bi düşüyor. Bu yüzden fan da artıp azalıyor. Yük altında bunu hissetmezsin. Ben soğutucu değiştim. Sen de bu tarz bi şey yapabilirsin, ya da arkadaşların dediği gibi CPB kapatabilirsin.

Gigabyte anakart kullanıyorum, BIOS'da CPByi bulamadım yardımcı olurmusunuz? Fan hızını sessize çektim ancak hala aynı. Anlık yükselme alçatmalar devam ediyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı