3Ds Max Düşük RAM Kullanımı Sorunu

bru-ra-hroom

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Yeni bir 3Ds Max kullanıcısıyım, daha öncesinde büyük bir sahne üzerinde çalışmamıştım. Ancak bu defa bir film sahnesini modellemek istedim ve karşıma bu sorun çıktı. Bilgisayarımda 16 GB RAM olmasına rağmen 3Ds'in kullandığı RAM miktarı 2GB'ı aşmıyor. Program can çekişirken diğer yanda kullanılmayan RAM kuzu kuzu duruyor. Bu miktarı makul bir seviyede program üzerinden veya Windows üzerinden artırmanın bir yolu var mı acaba?

Sistemim: Lenovo Z510 / i7-4702MQ / Nvidia GT 740M / Kingston Hyprex 16 GB 1600MHz RAM

Görev Y1.JPG
Görev Y2.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
3dsmax programı detaylı çizimler haricinde yüksek ram kullanmaz. Çizim esnasında ekran kartına yüklenir. Render'da işlemci eğer quadro ekran kartın varsa hem işlemci hemde ekran kartıne yüklenerek render alır. Yüksek çözünürlükte render alırken ram kullanılır.
Adobe Photoshop ve Adobe after effect programlarında ram ve ekran kartı için sınırlama getirilebiliyor fakat 3dsmax programında performans ayarı var mı diye bakabilirsin. Ekran kartın 3d çizim için güçsüz kalmış. İşlemcin iyi fakat ekran kartının düşük olmasından dolayı çizim detaylı hale geldiğinde yavaşlama problemi yaşayabilirsin.

Evet Adobe programlarında genellikle bellek ayarları yapmaya imkan tanıyor ancak internet üzerinden baktığım kadarıyla 3ds Max böyle bir ayar sunmuyor. Hobi olarak 3ds'le uğraştığım için var olan bilgisayarla çalışıyorum o halde bundan sonra sahneyi olabildiğince sade tutmaya çalışırım. Zaten o işi de öyle böyle bir şekilde bitirdim. Mesajınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı