4.5 amper çeken LED'lere 5 amper trafo takılırsa sorun olur mu?

farEX

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar 3 metre 3 çipli RGB LED var 1.50 metre 1 çipli RGB LED'im var internetten hesapladım toplamda hepsi yaklaşık 4.5 amper akım çekiyor. Ben bunları 5 amperlik şerit LED trafosuna bağlarsam hepsi sorunsuz çalışır mı?
Yardımcı olursanız teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar 3 metre 3 çipli RGB LED var 1.50 metre 1 çipli RGB LED'im var internetten hesapladım toplamda hepsi yaklaşık 4.5 amper akım çekiyor. Ben bunları 5 amperlik şerit LED trafosuna bağlarsam hepsi sorunsuz çalışır mı?
Yardımcı olursanız teşekkür ederim.
5 amper 4.5 amperi beslemesi gerek, yanlis bilmiyorsam.

Merhaba. Hayır hocam hiçbir bir sorun olmaz, şerid LED'in chip entegresi 4.5 A kadar alınacak olan bu akımı sınırlar, akım (amper) /gerilim sınırlamasını ayni anda yapan sıradan 1/4 watt (standart) direnç gibi veya 60 A, 12 volt araç aküsüyle araçta çalışan 12-13.8 volt oto radyosunda olduğu gibi. 5 amperdeki 0.5 A hazırda bekler ve bu şerid LED devresinde kullanılmadan kalır.

Zaten eşit güçte adaptör seçimi yerine % 10 fazlası emniyet payı fazlalığı için seçilebildiğinden (0.45 A daha fazlası) sizin 5 A seçiminiz daha uygunudur. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba. Hayır hocam hiçbir bir sorun olmaz, şerid LED'in chip entegresi 4.5 A kadar alınacak olan bu akımı sınırlar, akım (amper) /gerilim sınırlamasını ayni anda yapan sıradan 1/4 watt (standart) direnç gibi veya 60 A, 12 volt araç aküsüyle araçta çalışan 12-13.8 volt oto radyosunda olduğu gibi. 5 amperdeki 0.5 A hazırda bekler ve bu şerid LED devresinde kullanılmadan kalır. Kolay gelsin.
hocam akım az gelmez deme bi tanıdığım led sönük yanar demişti ama bana mantıklı gelmemişti

Hayır, 5 A LED trafosu 0.5 A fazlalığıyla 4.5 A için yeterli gelir, bu konuda merak etmeyin. Ama şerid LED hesaplarını metraj /çektiği akım olarak tekrar gözden geçirin, bir hesap hatası olmasın, net 4.5 A çekiyorsa 5 A LED adaptörü (trafosu) gayet yeterlidir.

Son düzenleme:
Volt yüksek olmadığı sürece sorun olmaz. 10A lik bir elektronik eşyaya 100A'lik adaptör bağlarsanız sadece 10'unu kullanır. Bu mantıkta hızlı şarj özelliği olan şarj aletlerini diğer cihazlarda kullanmamalıyız.

5 amperlik trafoya 4,5 amperlik ne bağlarsan bağla sorun olmaz, zaten yakacağın Ledler amper olarak trafonun çıkış gücünden fazla değil. Patlar, çatlar o da şansına kalitesine bağlıdır.

Geri
Yukarı