4 GB RAM, Kullanılabilir Miktar 2 GB Sorunu

yozlasdas

Kilopat
Yer
Gebze, Kocaeli, Turkey
Daha fazla  
Meslek
Kimyacı olmaya çalışıyor.
Merhabalar herkese. Bir hafta önce aliexpress'ten RAM aldım. Fakat aldıktan sonra fark ettim ki AMD yazıyor. Ayrıca ilk defa aliexpress'te AMD/Intel diye RAM'lerın ayrıldığını gördüm.

Ürün bu: Tahmini Teslimat Zamanı

Taktığımda 4 GB, kullanılabilir miktar: 2 GB yazıyordu. Tek takınca da çalıştırmadı. Ben de forumda Fatih Özbek arkadaşımızın aynı RAM'ımdan sattığını gördüm, alıverdim ve taktım. Bu sefer de kullanılabilir 3.25 GB oldu. İnternetten araştırdım fakat yapamadım çözüm nedir? (bios güncel)

Kullanılabilir RAM miktarı.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi işlemciniz zaten Pentium D 3.0 GHz ise bu durumda anakartınız epey eskidir ve bellek adreslemesi konusunda sorunları vardır. BIOS'ta Memory Hole Mapping ayarını kontrol edin.

Her halükarda AliExpress'ten aldığınız bellek bozuk olabilir. Başka bir PC'ye takıp denemenizde fayda var.

Bu arada belleklerin AMD ve Intel uyumu diye bir durum pek de söz konusu değil. Yani tamam, Intel XMP ve AMD AMP gibi teknolojiler mevcut ama bunların üstünde JEDEC standardı vardır. AMD marka bir belleği bile Intel sisteme takabilirsiniz. Sorunsuz çalışması gerekir.

Burada dediğim gibi iki sorun var:
  • Anakartınız çoook eski ve 4 GB adreslemede sorunları var.
  • Belleğiniz bozuk olabilir ya da anakrtınız aldığınız bellek tipini desteklemiyor.
Eğer Fatih Bey'den aldığınız bellek birebir aynı koda ve çip yapısına sahip ise AliExpress'ten aldığınız modül bozuk olabilir.

Şimdi işlemciniz zaten Pentium D 3.0 GHz ise bu durumda anakartınız epey eskidir ve bellek adreslemesi konusunda sorunları vardır. BIOS'ta Memory Hole Mapping ayarını kontrol edin.

Her halükarda AliExpress'ten aldığınız bellek bozuk olabilir. Başka bir PC'ye takıp denemenizde fayda var.

Bu arada belleklerin AMD ve Intel uyumu diye bir durum pek de söz konusu değil. Yani tamam, Intel XMP ve AMD AMP gibi teknolojiler mevcut ama bunların üstünde JEDEC standardı vardır. AMD marka bir belleği bile Intel sisteme takabilirsiniz. Sorunsuz çalışması gerekir.

• Belleğiniz bozuk olabilir ya da anakrtınız aldığınız bellek tipini desteklemiyor.
Eğer Fatih Bey'den aldığınız bellek birebir aynı koda ve çip yapısına sahip ise AliExpress'ten aldığınız modül bozuk olabilir.

Abi beni takmıyon bi şey mi yaptım.

Anakartım Gigabyte 945GZM-S2 son güncellemesi yüklü. 4gb destekliyor diyiyordu şimdi sorunlu mu anakartım? Bios'ta Memory Hole Mapping diye bir ayar yok hatta memory kelimesi geçen sekme yok. :( Bellekler bilgisayarı aldığım zamandaki 512mb'lik olanın 2gb versiyonu. Elimde KVR667D2N5/2G 'den 2 tane birde KVR533D2N4/512 var. 2+0,5 2.5 olarak kullanıyordum.

Birde şöyle bir şey var ki aıda64 2 aynı bellekter bir tanesine trıal versiyon olarak gösteriyor bunla bir alakası olabilir mi?

Cevabınızı bekliyorum Recep Abi.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı