4 GB VRAM isteyen oyun 2 GB ekran kartıyla oynanabilir mi?

İşletim sistemi
Windows 10
RAM
16 GB
Ekran kartı
R7 370 2GB
Anakart
H61
İşlemci
I5 3470
Ekran kartımın fazlasıyla kaldırdığı ancak VRAM'ın yetmediği oyunlar oynanabilir mi?
Mesela GTX 750 4 GB isteyen bir oyun var fakat bendeki ekran kartı R7 370 2 GB.
Ekran kartı kaldırıyor ancak VRAM yetmiyorsa FPS düşmesi ısınmalar vs. olabilir mi?
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Optimizesi iyi olan oyunlarda sorun olmaz pek. BF 1'i GTX 660 ile yüksek ayarlarda bitirmişliğim var. Online de oyun kasma yapıyordu ancak hikaye modunu oynayabiliyordum yüksek ayarlarda.

R7 370, GTX 750'den daha güçlü bir karttı sanırım. Yani saf güç olarak açması lazım. 4GB VRAM ise muhtemelen en yüksek ayarda istediği VRAM ihtiyacı. Sen grafik ayarını düşürerek o ihtiyacı azaltıp 2GB VRAM'le de oynarsın muhtemelen.

Hadi o da olmadı diyelim. Çözünürlüğü düşürerekte ihtiyacı düşürebilirsin. Mesela 16:9 çözünürlüklü bir 1080p monitörün varsa sen oyunu pencere ekranında 1080p yerine 1600x900 çözünürlükte 900p olarak açarsan VRAM ihtiyacı da ona göre azalır. Hatta 720p yani 1280x720 çözünürlükte açarsan daha da azalır.

Ekran kartımın fazlasıyla kaldırdığı ancak VRAM'ın yetmediği oyunlar oynanabilir mi?
Mesela GTX 750 4 GB isteyen bir oyun var fakat bendeki ekran kartı R7 370 2 GB.
Ekran kartı kaldırıyor ancak VRAM yetmiyorsa FPS düşmesi ısınmalar vs. olabilir mi?
Teşekkürler.
Aşırı kasar. Belki ramdan veişlemciden bir nebze yırtabilirsiniz sistem gereksinimlerinden fazlasına sahipseniz.

R7 370, GTX 750'den daha güçlü bir karttı sanırım. Yani saf güç olarak açması lazım. 4 GB VRAM ise muhtemelen en yüksek ayarda istediği VRAM ihtiyacı. Sen grafik ayarını düşürerek o ihtiyacı azaltıp 2 GB VRAM'le de oynarsın muhtemelen.

Hadi o da olmadı diyelim. Çözünürlüğü düşürerek de ihtiyacı düşürebilirsin. Mesela 16:9 çözünürlüklü bir 1080p monitörün varsa sen oyunu pencere ekranında 1080p yerine 1600x900 çözünürlükte 900p olarak açarsan VRAM ihtiyacı da ona göre azalır. Hatta 720p yani 1280x720 çözünürlükte açarsan daha da azalır.

Peki RDR 2'deki performansı nasıl olur bu kartın acaba bir bilginiz var mı? Medium ayarlarda 30 FPS oynasam yeter benim için.

Peki RDR 2'deki performansı nasıl olur bu kartın acaba bir bilginiz var mı? Medium ayarlarda 30 FPS oynasam yeter benim için.
Şöyle bir video buldum. Sanırım senin sisteme yakın, i5-2500 ile R7 370 2GB kullanmış. 720p Low'da ortalama 40 FPS almış. 900p Low ayarda 35 FPS.

Korsana karşıyım ama deneme amaçlı istersen oyunu indir. Eğer istediğin seviyede oynatıyorsa orjinalini alırsın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

VRAM yetmeyince normal RAM takviye yapar ve oynamaya devam edersin. Fakat normal RAM onun kadar hızlı olmadığı için FPS düşmesi yaşarsın. Isınma sorunu olmaz. Oyunun kasmaması için çözünürlük düşürme, grafik ayarlarını düşürme gibi şeyler yapabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı