4 pin PWM fanlar ne işe yarar?

M.U.M

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Elimde (4 pin) PWM ve (3 pin) PWM olmayan fanlar var. 3 pin olanin da 4 pin olanin da rahatlikla Dragon Center uzerinden hizini kontrol edebiliyorum. Durum boyleyken 4 pinli fana fazladan para vermenin anlami nedir, ogrenmek istiyorum.

Anakartınıza ait özellik olabilir çünkü genelde 3 pin fanlar kontrol edilemez, son devirde dönerler.

3 Pin fanları “D/C” şeklinde voltaj ayarlarıyla kontrol edebiliyorsunuz. Yani sisteme binen yük doğrultusunda hızını yükseltip azaltabiliyor. Anakartınızın böyle bir özelliği bulunduğu için 4 pin fanlara para vermeye pek gerek yok. 4 pin fanlar biraz daha hassas kontrol mekanizmasına sahip ama 3 pin ile arasında gözle görülür bir fark yok.

Anakartınıza ait özellik olabilir çünkü genelde 3 pin fanlar kontrol edilemez, son devirde dönerler.

Hocam MSI B550 GAMING Plus anakartını kullanıyorum. B150M Bazooka ile de denedim aynı şekilde yine kontrol edebildim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…