4 veya 2 yıllık Bölüm Tavsiyesi

Makaleler
3
Merhabalar. Dayımın oğlu lise terk arkadaşlar. Açık liseyi dışarıdan bitirdi. Bu sene sınava girdi. Hiç ders çalışmamış kendisini denemek için girmiş. Sizce bu sonuçlar ile ne yapabilir?
Ekran Alıntısı.PNG

Denizli'de ikamet ediyor ama şehir dışına çıkma imkanı var. Maddi durumları iyi sayılır. Ben ne önersem bilemedim. Sizce hangi bölümleri tercih edebilir. 2 veya 4 yıllık fark etmiyor. Paramedik falan sordu bana ama sanırım bu puanlar ile olmaz.
Ben bu tercih işlerinden hiç anlamıyorum.

Bölüm önerisinde bulunur musunuz?

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde laboratuvar teknikeri bölümü var.
Yanlış anlamayın ama bu sizin puanınız olmasın? Liseyi bırakmış birisinin YDT'de işi ne?

Biraz ağır olacak belki ama bu puanlarla okumanın okumamaktan farkı var mıdır bilmiyorum. Bence hazırlanıp tekrar girsin bu puanlarla girdiği okulun ona bir faydası olmaz.

Lojistik bolumu varmis. Ordan mezun olunca PTT kurye aliyormus sanirim. Çalışan birisine sormuştum bütün resmi tatiller tatilmiş. Ayda 3000-3500 civarı bir maaş söylemişti. Motosiklet ile evrak dağıtımı yapıyormuş.
Tercih yapsa da okuyacağını ben pek sanmıyorum ama belki hiç yoktan iyidir diye düşündüm.

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde laboratuvar teknikeri bölümü var.
Yanlış anlamayın ama bu sizin puanınız olmasın? Liseyi bırakmış birisinin YDT'de işi ne?
Ben kendi puanım olsa niye utanıp başkası diyeyim canım. Ben geçen sene girmiştim. 290 puan civarı aldım. Benim de pek aşağı kalır yok. Bu sene girmedim sınava. Ben 2019 veya 2020 gibi girmeyi düşünüyorum. Askerliği olabildiğince erteletsin. Geçen sene puanım Rusça Mütercim Tercümanlığa yetiyordu ama Kırgızistan hakkında pek iyi şeyler duymadığım için gitmedim. Sonra iş güç derken hiç ders çalışmadım. Anadolu Teknik Lisesi bilişim bölümü mezunuyum.
@Batuhan A. Bir de tercih yapmasını istememin sebebi para kazanmıyor. Ben Mc Donalds'da kuryelik yapıyorum günde 7.5 saat çalışıyorum, 2000-2400 TL arası primli değişken maaş alıyorum. Dayı oğlu ehliyeti falan yok çiğ köfteci de asgari ücrete çalışıyor. 2 yıllık falan da olsa bir yere gitse daha iyi olmaz mı?

PTT kuryesi olmak kolay değil bizzat akrabam var şahit oldum atama bekledi yapmadılar daha sonra yaptılar atandı bu seferde göreve başlayamadı uzun bi süreçten geçmişti.

Bi' sene daha hazırlansın adam akıllı bu puanı katlar, güzel bir bölüme de gider veya istediği iyi bir bölüm varsa.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı