4000 TL Ryzen APU sistem toplama

• Konuyu başlatan Ninna
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 2B

Ninna

Kilopat
Daha fazla  
Yeni ve daha güçlü bir sisteme ihtiyacım olduğu için AMD tabanlı bir sistem toplamaya karar verdim. Oyun, günlük kullanım ve ufak tefek videolar çekmek için kullanacağım. Çoğu parçayı 2. el almayı düşünüyorum. (SSD ve HDD haricinde). Bu sebeple kağıt üzerinde bir sistem topladım fakat karar veremediğim bazı parçalar var. Bu sebeple bir konu açmak istedim.
Bütçem en fazla 4000 TL.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

• İşlemci: AMD Ryzen 3 2200G veya Ryzen 5 2400G
  • İ. Soğutucu:CM Hyper 212 Evo
  • Anakart:MSI B450M pro vdh veya MSI B450M Pro Gaming
  • Ekran Kartı: MSI RX 570 Armor veya MSI GTX 1050 Gaming
  • RAM: Corsair LPX 1x8 GB 3000 MHz
  • HDD:Seagate Barraccuda 1 TB 7200Rpm ya da WD Caviar Blue 1TB 7200 Rpm
  • SSD:
  • Kasa+PSU: CM Haf 912 Advance+750 w 80+bronz ya da Everest Titan+750w 80+ bronz

SSD konusunda bir fikrim olmadığı için 120 GB bir önerinizi bekliyorum.
İşlemciler arasında 500 TL gibi bir fark var, eğer imkanım olursa 2400G almayı planlıyorum.
Anakart ve ekran kartı kombinasyonunun hangisinden daha iyi performans alabilirim?
Kasalar konusunda daha önce kullanmış olan arkadaşların fikirleri nelerdir?
Diğer çevre bileşenleri hakkındaki tavsiyelerinizi de bekliyorum. (Monitör, klavye, mouse, kulaklık ve kamera).

Son düzenleyen: Moderatör:
4000 TL'ye zorlanırsa Ryzen 5 2600, RX 580 sığdırılır.

3. nesili bekleyin derim. Ryzen 3 3300X, RX 580 ile güzel bir şey oluşturursunuz. Hadi 3. nesili almadınız 3. nesili almak isteyen Ryzen kullanıcıları ellerindeki 1. ve 2. nesil işlemcileri çıkartmaya çalışacaklar. Bu yüzden ucuza bulursun.

GTX 1050 ve RX 570 karşılaştırılacak kartlar değil RX 570 çok çok daha performanslı bir kart.

Everest PSU sakın almayın.

Ryzen işlemcilerin içinden çıkan stok soğutucularda gayet yeterli.

SSD olarak düşük bütçede Adata SU650/SU800 önerebilirim. Corsair LE falan da var. Ayrıca harici ekran kartı olan sistem APU olmaz.

Son düzenleme:
Teşekkürler Realivex.
4000 tl hayal ettiğim pc için düşük bir bütçe. Çoğu parçasını 2. el alacağım için bütçeyi ve parçaların kullanım sınırlarını hiç zorlamak istemiyorum.
3. nesil işlemciler tahminimce daha en az 2 ay falan sonra çıkar ayrıca Türkiye pazarına tam olarak girmeleri de +1 ay olarak düşünsek 3 ay. Bu zaman benim bekleyişim için çok uzun olur. Ayrıca dolar hala çok yüksek. Kullanıcıların küçük bir kısmının 3. nesile yöneleceğini sanıyorum.
Everest PSU kasayla birlikte geleceği için belirtmiştim öyleyse CM yönelebilirim rahatlıkla.
APU sistemlere ekran kartı eklenmesiyle çok karşılaşmıştım onun için böyle bir sistem hazırladım. Parçalar konusunda bilgilerim eksik ve zayıf. Eğer uydurabileceğim başka bir işlemci önerirsen neden olmasın.

Son düzenleme:
Ryzen 5 2400G güzel işlemcidir. Yalnız şöyle bir ihtimal de var. Ryzen 5 2400G, alacağın B450 serisi anakart yerine AB350M alıp Ryzen 5 2600 denemek mantıklı olabilir. APU olmayacağı için yani harici ekran kartı bağlayacağın için RAM MHz değerini 2400 yapsan yeterli. En fazla online oyunlarda 2-3 FPS etki ediyor. Tabii ki bulacağın RAM'in fiyatına bağlı. Ryzen işlemcilerin ikinci elleri fahiş fiyatta oluyor genellikle. Eğer 900-1000 TL'ye bulabilirseniz İ5 8400 alın derim.

Teşekkürler Realivex.
Anakartlar arasındaki farkı bilmiyorum açıklar mısın biraz?
2600 tavsiyen güzel ama 2. elini bulabileceğimi pek sanmıyorum biraz daha araştırmam gerek.
İntel sistem düşünmüyorum.

Teşekkürler ÖzkanK.
Maksimum bütçem 4000 tl. Bu yüzden 5 tl dahi aşabileceğimi düşünmüyorum.
Listemdeki sistem dahi 0 alındığında bütçemi neredeyse 2 ye katlıyor bu yüzden 2. el almayı planlıyorum.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı