4000MHz RAM XMP açınca 2666 MHz oluyor

Anladım. şuan 3600mhz. voltaj standart xmp ile 1.4v. voltaj vermeden 3666mhz oluyor testlerimde. daha nasıl iyileştirebilirim

@William Butcher tekrar merhaba. En son 3600MHz sorunsuz demiştim ama PC bir süre kapalı kaldıktan sonra Windows boot sorunu veriyor. Extra bir ayar yapmadım. XMP açıp 3600MHz'e çektim. Sebebi nedir ya da daha nasıl stabil hale getirebilirim?

Son düzenleme:
Anladım. şuan 3600mhz. voltaj standart xmp ile 1.4v. voltaj vermeden 3666mhz oluyor testlerimde. daha nasıl iyileştirebilirim

@William Butcher tekrar merhaba. En son 3600MHz sorunsuz demiştim ama PC bir süre kapalı kaldıktan sonra Windows boot sorunu veriyor. Extra bir ayar yapmadım. XMP açıp 3600MHz'e çektim. Sebebi nedir ya da daha nasıl stabil hale getirebilirim?

BIOS'a girebiliyorsan ProcODT 43.6 Ohm deneyebilirsin.

ProcODT ayarını bulamadım hocam

@William Butcher son olarak 3600mhz 16-19-19-42 değerlere ulaştım fakat gecikme testi yaptığımda 92.6ns çıkıyor. Sizin tarifinize göre sistem 1:1 de çalışıyor ama başka birinin tarifine göre 80ns civarındaysa 2:1 mode geçmiştir diyor. Hem AIDA64 hem ZenTimings ekran görüntüsünü aşağıya bırakıyorum.

Resim

Resim

Dosya Ekleri

• q.png
    q.png
    33,9 KB · Görüntüleme: 18
  • asd.png
    asd.png
    121,9 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Sizin tarifinize göre sistem 1:1 de çalışıyor ama başka birinin tarifine göre 80ns civarındaysa 2:1 mode geçmiştir diyor.

Hayır. 1:1 mod çalışıyor fakat kararsızlık olabilir. 2133 MHz 22-27-27 çalıştırıp 95 ns latency alsan 1:2 moda mı geçmiş olacak?

HWinfo'yu yalnızca sensörler seçerek kur. Sonrasımda Prime95'ten Large FFTs testini 20 dakikalığına çalıştır. HWinfo'da, en alttaki WHEA yani Windows Hardware Errors kısmını takip et. Prime95'te de hata alırsan gözüküyor. Toplam hata sayısı 0 olmalı.

Testlere dayanarak 2933mhz'e kadar düşmek zorunda kaldım. Şuana kadar en stabil bu oldu ama gecikme 111NS civarında. Durumdan hiç memnun değilim açıkçası. Boşuna 4000mhz ramlere para vermiş oldum o canımı sıkıyor şuan. Güncel veriyi aşağıdaki görselde paylaşıyorum. Daha ne yapılabilir yardımcı olursan sevinirim hocam. Kusura bakmayın meşgul de ediyorum sizi.

@William Butcher öneriniz var mı hocam?

Dosya Ekleri

• Son-1.png
    Son-1.png
    33,7 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
Testlere dayanarak 2933mhz'e kadar düşmek zorunda kaldım. Şuana kadar en stabil bu oldu ama gecikme 111NS civarında. Durumdan hiç memnun değilim açıkçası. Boşuna 4000mhz ramlere para vermiş oldum o canımı sıkıyor şuan. Güncel veriyi aşağıdaki görselde paylaşıyorum. Daha ne yapılabilir yardımcı olursan sevinirim hocam. Kusura bakmayın meşgul de ediyorum sizi.

@William Butcher öneriniz var mı hocam?

SOC voltajını 1.20V, frekansı 3466 MHz, DRAM voltajı 1.42V yapmayı deneyebilirsin. 2x32 + Double Rank + yüksek frekans ağır gelmiş işlemciye. Gecikmenin fazlalığı da muhtemelen bellek kontrolcüsüne aşırı yük binmesinden.

Ayni degerleri 3000MHz kadar denedim yine hata aldim. Bu 2933MHz stabil olayini 4x16 GB Corsair'lerle de yasadim. Max 2933MHz stabildi. 64 GB bellekte daha ustu stabil olmadi. 2x16 da 3600 2x8GB 4000MHz stabildi. Burada sorun bellek boyutu mu sizce? Bir de bunlari satip daha mantikli bellek miktari ve frekans hizlarini alabilecegim RAM almak istiyorum. Normalde bana 32 GB da yeter ama render falan da aldigim icin 64 GB kombinasyonun her turlusunu yaptim olmadi. Gecikmeler zaten tavan. Bu durumda onereceginiz RAM'ler mevcut mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı