400W PSU RX 6600 için yeterli mi?

Besler. Önerilen minimum 300W 80+ Bronze. Sorun çıkmayacağını düşünüyorum. Tabii işlemciniz aşırı güç tüketmiyorsa.
Edit: 3200G yazısını yeni gördüm. Her türlü besler.
120Watt çeken ekran kartı ile tüm sisteme 300W öneriliyor? Enteresan 🤔

120Watt çeken ekran kartı ile tüm sisteme 300W öneriliyor? Enteresan 🤔

Test etmiştik. RX 6600 ve Ryzen 5 3600 sistem vardı arkadaşta. AIDA64'te Full stresste sistemin prizden çektiği 210W civarıydı. Minimum 300W 80+Bronzda verimlilik hesabına göre 240W'a kadar güç sağlayabiliyor güç kaynağı.
Buradada 300W minimum belirtilmiş:

Test etmiştik. RX 6600 ve Ryzen 5 3600 sistem vardı arkadaşta. AIDA64'te Full stresste sistemin prizden çektiği 210W civarıydı. Minimum 300W 80+Bronzda verimlilik hesabına göre 240W'a kadar güç sağlayabiliyor güç kaynağı.
Buradada 300W minimum belirtilmiş:
Aynı internet sitesi ve TDP 130W olarak söylemiş. 300W önerilmiş öyle görünüyor ama attığım sayfada 450W önerilmiş sanırım yanlışlık var. Çok araştırmadım ama piyasada sağlam 300-350W PSU satıldığını pek sanmıyorum. Sadece ekran kartı ve işlemci 9000TL civarı yapıyor, böyle bir sisteme 300W eski ve ne olduğu belirsiz bir PSU'ya emanet etmek doğru olmaz.

Hatta benim attığım linkte güç çekimi grafiği var dikkat ederseniz furmark testinde ani zıplamalar da yapmış. İşte böyle bir anda sistemin diğer parçaları da tam yükteyse tık diye kapanır PSU.

Aynı internet sitesi ve TDP 130W olarak söylemiş. 300W önerilmiş öyle görünüyor ama attığım sayfada 450W önerilmiş sanırım yanlışlık var.

Anlık spike atmış. Bu sebeple Max tüketimi 250'lerde göstermiş. Sanırım bu sebeple direkt olarak bu öneriler yapılmış. Sanırım o anda ani bir yük aktarımı gerçekleşiyor ama bu her ekran kartında gerçekleşmez. Genelde diyotları ve kondansatörleri sorunlu olanlar bu kadar yük boşaltımı yapar. Anlık olduğu için yine de güç kaynağını etkilemez. Güç kaynağındaki kondansatör yükünü anlık olarak aktarabilir.

Çok araştırmadım ama piyasada sağlam 300-350W PSU satıldığını pek sanmıyorum.

Aynen pek kalmadı, eskilerden var anca. Günümüzde kaliteli diyebileceğimiz güç kaynakları genelde 400W ya da 450W'tan başlıyor.

Sadece ekran kartı ve işlemci 9000TL civarı yapıyor, böyle bir sisteme 300W eski ve ne olduğu belirsiz bir PSU'ya emanet etmek doğru olmaz.

Aynen bu masrafa katlandıktan sonra 700-1000 TL arası kaliteli sağlam bir PSU'ya da para verilir. O sisteme dediğiniz gibi dandik bir PSU takıpta boşa sistemi riske etmemek lazım.

Hatta benim attığım linkte güç çekimi grafiği var dikkat ederseniz FurMark testinde ani zıplamalar da yapmış. İşte böyle bir anda sistemin diğer parçaları da tam yükteyse tık diye kapanır PSU.

O zıplamalar pek de normal değil aslında. Spike attığı tabloyuda paylaşmışlar. RX 6600XT Spike'ta Max 190W gösterirken RX 6600e 250W göstermiş. Sanırım test edilen ekran kartı pek kaliteli malzemeyle üretilmemiş (GPU çevre birimleri). Oyun içide sürekli böyle kritik dalgalanmaya sebep olursa 400W bile (eğer ki kaliteli bir PSU değilse) sistemin stabil çalışmasına yetmeyebilir gibi görünüyor.

1667320619895.png

Yeni konular

Geri
Yukarı