4060 Ti vs 3070

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE aynen öyle. Millet niye doların 7 TL olduğu, karantidan eve kapandığı dönemlerde piyasaya çıkmış kartları bugüne getiriyor anlamıyorum.

RTX 3000 ve RX 6000 dönemi kapanmıştır. Piyasada hala RX 7700 ve 7800 olmamasının suçu da AMD'nin kendisidir. Bugün bu kartları sıfır almanın hiçbir mantıklı açıklaması olamaz.
Ben getirmedim yeni bir sistem çıkmış f/p alınır mı alınmazmı manasında sordum.

Ben getirmedim yeni bir sistem çıkmış f/p alınır mı alınmazmı manasında sordum.

Hiçbir şekilde alınmaz, o defter kapandı. 4060 Ti istemezsen 4070 ya da AMD tarafından gelecek RX 7700/7800'ü bekleyebilirsin. 3070 fosil oldu.

@kino RTX 3070 fosil olalı bayağı oluyor. Öyle bir karta 8GB VRAM koymak, tamamıyla rezillikti. İnsanımız adında RTX geçince nasıl olsa alınır mantığında baktığı için kartı bu zamana kadar getirdiler de gerçekçi konuşmak lazım. RTX 5000 serisi çıktığında kart tamamen bitecek ve RTX 5000 serisinin çıkışı da uzak değil. Türkiye'de yaşıyoruz. Çoğu kişinin her ay ekran kartı değiştirecek kadar bütçesi yok.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE 3070 çıktığı günden beri 1080P kartıydı millet bunu 2K kartı diye aldı hani NVIDIA'nın kartı nereye konumlandığının önemi yok bir çok açıdan bakacaksın bunun yeri nedir ne değildir uzun vadede ne yapar.

Kartta 12 GB VRAM olsaydı dahi 2K'da uzun yaşamazdı. Ben o vakitler söyledim next-gen dediğimiz olay geldiğinde her kartı kendi çözünürlüğünde yer, bu yalnızca VRAM için değil kas gücü için de öyle. Bugün de görüyoruz RTX 3000 ve RX 6000 serisinde "bu 2K kartı, bu 4K kartı, bu 1080P kartı" diyenler ya yüksek ayarlara çekiyor ya da DLSS, FSR Kalite açıyor ultra ayarlarda.

Vallahi millet o dönem 3070'e çuvalla para ödeyeceğine yarı fiyatına 6600 XT alsaydı bugün yükseltirdi tekrardan. Her yeni seride zıplama yapacak bütçesi olmayanlar da kullandığı çözünürlüğü ve ekran kartı tercihini iyi ayarlayacak.

@kino her seriye körü körüne bağlanmamak lazım. Hangi kart ve fiyatı uygunsa onu almak gerekiyor. O dönemi az çok hatırlıyorum. Reklamların da etkisi var. Millet 2K'da oyun oynamak için RTX 3070'e dünya kadar para ödedi. Sonrasında da VRAM'inden dolayı çoğu oyunu 2K çözünürlükte oynayamadılar. Fanboyluğu bir kenara bırakmak lazım.

@kino her seriye körü körüne bağlanmamak lazım. Hangi kart ve fiyatı uygunsa onu almak gerekiyor. O dönemi az çok hatırlıyorum. Reklamların da etkisi var. Millet 2K'da oyun oynamak için RTX 3070'e dünya kadar para ödedi. Sonrasında da VRAM'inden dolayı çoğu oyunu 2K çözünürlükte oynayamadılar. Fanboyluğu bir kenara bırakmak lazım.

Bu kısım önemli. Bir jenerasyon önce oyun amaçlı RTX 3000 bakanlara RX 6000 alternatiflerini önerdiğimde millet "RT var DLSS var kardeşim sen AMD fanboyusun" diyordu, şimdi RX 6000 serisi bakanlara RTX 4000 alternatiflerini öneriyorum "VRAM var VRAM sen NVIDIA fanboyusun" diyorlar.

Kendilerinin fanboy olduğunu anlayıp iki teknik analiz yapsalar anlayacaklar neyi ne için önerdiğimi.

@kino şunu da kabullenmek lazım: NVIDIA'da DLSS varsa da AMD'de FSR var ve FSR dedikleri kadar da kötü değil. İş görüyor. RTX 3050 gibi bir kartta RTX teknolojisi olsa ne olacak ki? Kart zaten güçsüz, kartın belli bir gücü var.

Bu kısım önemli. Bir jenerasyon önce oyun amaçlı RTX 3000 bakanlara RX 6000 alternatiflerini önerdiğimde millet "RT var DLSS var kardeşim sen AMD fanboyusun" diyordu, şimdi RX 6000 serisi bakanlara RTX 4000 alternatiflerini öneriyorum "VRAM var VRAM sen NVIDIA fanboyusun" diyorlar.

Kendilerinin fanboy olduğunu anlayıp iki teknik analiz yapsalar anlayacaklar neyi ne için önerdiğimi.
RX 6000 serisinin RTX 3000 serisine göre daha F/P olduğu için sürekli onu önermekten yozlaştılar, araştırmadan sürekli AMD diye sayıklıyorlar bence.

@kino şunu da kabullenmek lazım: NVIDIA'da DLSS varsa da AMD'de FSR var ve FSR dedikleri kadar da kötü değil. İş görüyor. RTX 3050 gibi bir kartta RTX teknolojisi olsa ne olacak ki? Kart zaten güçsüz, kartın belli bir gücü var.

FSR var"dı". Tamamen bilgisayar gücüne ihtiyaç duyan bir düşük çözünürlükten kare işleme teknolojisi artık opsiyoneldir. AMD'nin Frame Generation getirmeden rekabet etmesine olanak yok.

DLSS 2.0, FSR 2.0 ile DLSS 3.0 birbirinden çok farklı şeyler Frame Generation olduğu için.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

RX 6000 serisinin RTX 3000 serisine göre daha F/P olduğu için sürekli onu önermekten yozlaştılar, araştırmadan sürekli AMD diye sayıklıyorlar bence.

Kendileri istediğini söylesin AMD'nin ekran kartı pazar payı %12'ye kadar düştü, bu geçen sene %24'tü.

Intel dahi ayağının tozuyla %4 pazar payı aldı. Yani işler öyle teknoloji kanallarının milletin duymak istediklerini söylemesi ya da forumlardaki kitlelerin düşündüğü gibi değil. 3 firma arasında en kötü giden şirket AMD şu anda.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı