Çözüldü 4070 Ti super güç girişinde kırmızı ışık

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Burak Çakmak

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: Asus Prime H610M-K D4 / İşlemci: Intel Core i5 12400F / Soğutucu: Cooler Master ML240L V2 / RAM: G.Skill Trident Z RGB 16 GB (2x8) 3600 MHz / Ekran kartı: ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4070 Ti SUPER 16GB GDDR6X OC Edition / Güç kaynağı: MWE 650 BRONZE-V2 650W 80+ / Kasa: Cooler Master TD500 Mesh
Meslek
Ziraat Mühendisi
Arkadaşlar merhaba,

Cumartesi günü ASUS TUF RTX 4070 Ti super OC modelini teslim aldım. Kartı sisteme taktım, 10 saat civarı problemsiz kullandım. Sistemi kapattığımda güç girişinin üzerindeki LED'in kırmızı yandığını ve dönmediğini fark ettim. Sistemi açtığımda sönüyor, kapatınca tekrar yanıyor. Kullandığım PSU'da 12VHPWR çıkışı olmadığı için ekran kartıyla beraber gelen 2x8 pin PCI-e adaptörünü kullanıyorum. İki 8 pin girişe de ayrı güç kablolarını bağladım. Işığın yandığını fark ettikten sonra tüm bağlantı kombinasyonlarını denedim ancak yine sönmedi. Sistem açıkken kartın performansıyla alakalı hiç sıkıntı yok, her şey normal çalışıyor.

Sistem:
Intel Core i5 12400F.
G.Skill Trident Z RGB 16 GB (2x8) 3600 MHz CL18 DDR4.
ASUS Prime H610M-K D4.
Kioxia Exceria 500 GB NVMe M.2
Cooler Master MWE 650W Bronze 80+ V2.
Cooler Master Masterliquid ML240L V2.

Sistem kapalıyken yanan bu kırmızı ışığın sebebi sizce ne olabilir?

Dosya Ekleri

• IMG_8770.jpeg
    IMG_8770.jpeg
    63,7 KB · Görüntüleme: 925
Çözüm
BIOS'tan Advanced kısmına oradan da Apm kısmına girin. ErP Ready ayarını Enabled S4+S5 yapın ve değişiklikleri kaydedip BIOS'tan çıkın.
BIOS üzerinden ErP ayarını kapatmayı deneyebilirsiniz.

ErP ayarı işe yaramaz ise Windows üzerinden hızlı başlatma özeliğini kapatın sorun çözülür büyük ihtimalle.

BIOS üzerinden ErP ayarını kapatmayı deneyebilirsiniz.

ErP ayarı işe yaramaz ise Windows üzerinden hızlı başlatma özeliğini kapatın sorun çözülür büyük ihtimalle.
ErP kapalıydı diye hatırlıyorum ama ikisini de kontrol edeyim haklısınız. Teşekkür ederim.

BIOS'tan Advanced kısmına oradan da Apm kısmına girin. ErP Ready ayarını Enabled S4+S5 yapın ve değişiklikleri kaydedip BIOS'tan çıkın.
Hocam ErP kapalıymış dediğiniz şekilde uyguladım. Şu an bilgisayarı kapandıktan kırmızı ışık yine yanıyor ve 3 saniye sonra sönüyor. Açma tuşuna basınca önce aynı ışık yanıyor, 2 saniye sonra fanlar dönmeye başlıyor ve ışık sönüyor, kasadaki güç ledi hızlıca yanıp sönüyor, sistem sonra açılıyor. Normal mi böyle olması yoksa APM kısmında farklı ayarlar denemem gerekiyor mu?

Hocam ErP kapalıymış dediğiniz şekilde uyguladım. Şu an bilgisayarı kapandıktan kırmızı ışık yine yanıyor ve 3 saniye sonra sönüyor. Açma tuşuna basınca önce aynı ışık yanıyor, 2 saniye sonra fanlar dönmeye başlıyor ve ışık sönüyor, kasadaki güç ledi hızlıca yanıp sönüyor, sistem sonra açılıyor. Normal mi böyle olması yoksa APM kısmında farklı ayarlar denemem gerekiyor mu?
Sorun yok hocam probleminiz hallolmuş.

Yeni konular

Geri
Yukarı