4500-5000 TL AM4 işlemci tavsiyesi

Bütçe
5000

İsmail YANİK

Kilopat
Daha fazla  
RAM
16 3000 MHZ CL 15
Anakart
Asus Prime A320M-F
Merhaba arkadaşlar, şu an R5 3600 işlemciye sahibim ASUS Prime A320M-F amakart ve RTX 3060 var. İşlemciyi yükseltmek istiyorum. PCI 4.0 olan bir işlemci arıyorum. Şu an gözüme takılan R7 5700X.

Bu fiyat civarında tavsiyeniz var mı?

R5 5600 ile aralarında 2000'e yakın R5 5600X ile de 1000 TL fiyat farkı var sizce o parayı hakedecek kadar fark var mıdır?

Güncelleme : Anakartımın PCI 3 olmasını fark etmem üzerine;

5000 bütçe ile PCI 4 anakart+işlemci ne tavsiye edersiniz?
AMD'den devammı yoksa Intel'e geçiş yapayim mi?

Son düzenleme:
O anakarta 5700X önermem. Ryzen 5 5600 alabilirsin. Ayrıca elindeki işlemci de zaten 4.0, anakartın yüzünden 4.0 kullanamıyorsun.

Şu an gerçekten şok oldum ben bunu nasıl atladım bu hiç aklıma gelmedi. Anakartım PCI 3.0 değil mi? Benim asıl anakartı değiştirmem gerek...

Peki 5000 bütçe ile PCI 4 anakart+işlemci ne tavsiye edersiniz?
AMD'den devammı yoksa Intel'e geçiş yapayim mi?

Peki 5000 bütçe ile PCI 4 anakart+işlemci ne tavsiye edersiniz?
AMD'den devam mı yoksa Intel'e geçiş yapayim mi?
Anakart olarak bunu al.

İşlemci olarak da bunu.

Anakart olarak bunu al.

İşlemci olarak da bunu.

ASUS fanboyluğu yapmak istemem ancak bunun yerine ASUS Prime almakdaha iyi değil mi? Aralarındaki fark nedir?

ASUS fanboyluğu yapmak istemem ancak bunun yerine ASUS Prime almakdaha iyi değil mi? Aralarındaki fark nedir?
ASUS B550M-K'yi kastettin sanırım. Atmış olduğum anakartta ARGB portu var, BIOS Flashback tuşu var ve VRM soğutma olarak daha iyi. B550M-K'de ARGB portu yok, BIOS Flashback tuşu yok ve VRM soğutma bloğu yok.

ASUS B550M-K'yi kastettin sanırım. Atmış olduğum anakartta ARGB portu var, BIOS flashback tuşu var ve VRM soğutma olarak daha iyi. B550M-KDE ARGB portu yok, BIOS flashback tuşu yok ve VRM soğutma bloğu yok.

Anladım hocam teşekkür ederim muhtemelen 5600 ve de sizin tavsitenizi alacağım ama aklımda hala şu anlık 5700 alıp ileriki zamanlarda anakartı güncellemek var siz nedersiniz PCI'ın FPS'e vs erkisi olur mu daha çok nelere erki veriyor.

Geri
Yukarı