4500-5000TL ile Render İçin PC Tavsiyesi

cdogu

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
İletişimci
5 sene boyunca kullandığım 4. nesil İntel i5'li HP Laptop'um artık overheating problemleri yaşıyor ve thermal shutdown verip duruyor. BGA Reballing tamiri ve fan, soğutucu heatsink değişimi yapılarak kurtarıldı, ancak 5-6 ay sonra yine bu hale geldim.

On dakikada bir kapanan bilgisayarımda render almak imkansız hale geldi ve büyük bir krizin eşiğindeyim bu sebeple. İşlemcim sürekli olarak 60-70 derece de çalışıyor, render aşamasında ise bazen 6-7 saat boyunca sürekli 90 derece ve üzerinde çalışmak durumunda.

Aceleye getirmeden bütçeme (Maksimum 5.000TL) uygun bir PC toplamak niyetindeyim. Bu bütçenin içinde ekran yok, zira aslında alacak durum da yok ama idarelik olarak bir monitör bulabilirim sağdan soldan. Bütçeyi toparlayınca da kurguya uygun bir ekran satın almak istiyorum.

AMD'nin Ryzen 3000 serisi işlemcileri ilgimi çekti. Zira özellikle aynı soketi kullanarak bir iki nesil öncesinin ucuz anakartlarıyla güncel bir işlemci kullanma fikri, benim gibi hobilere takık insanlar için cezbedici olsa gerek. Sistem toplayan arkadaşlarımın güncel işlemcilere geçmek için yeniden Anakart vs. aldığına şahit biri olarak, bir anakartı uzunca bir süre kullanarak güncellemek hoşuma gitti açıkçası. Ama Render açısından performansı daha iyi olacaksa, dengi İntel işlemcileri de kullanabilirim, bu konuda tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Bu konudaki sorum :

1- Önü açık olması açısından B450 bir anakartla AMD 3000 işlemci kullanmak, Intel i5 9400F kullanmaktan daha mı elzem olur?
2- Tecrübelerinize dayanarak, Render işlemleri için AMD mi yoksa İntel işlemcileri mi tercih etmeliyim? ( Sony Vegas büyük ölçüde işlemci kullanıyor. Çoğu işlemimde %99 işlemci kullanımına rastlıyorum)

Kurmayı tasarladığım sistemler aşağıda liste olarak mevcut, Adobe Premier, After Effects ve Sony Vegas programlarını sıklıkla kullanıyorum. Ayrıca Photoshop, İllustrator ve Indesign programları da yoğunlukla kullanılıyor. Tüm bunların yanı sıra amatör olarak müzik prodüksiyonu da yapıyorum ve bunun için de Steinberg Cubase, ImageLine FL Studio ve çok sayıda VST Plug-in kullanıyorum.

Laptopumda kullandığım SSD ve HDD'yi kullanabilirim. 1 TB HDD'm ve 120'lik Sandisk SSD Plus'ım var. Sisteme yine ucuz bir M2 SSD alarak Windows'u buna yüklemek isterim zira yazma okuma hızları çok iyi görünüyor. Depolama içinse HDD'yi kullanmayı tasarlıyorum. Bu yüzden aşağıda vereceğim listede HDD ve SSD olmayacak.

Opsiyon 1 : İtopya
Sharkoon VS4-W Pencerel USB3.0 ATX Syah Gamng Kasa (Ucuz olduğu için)
GIGABYTE Geforce GTX1660 OC 6GB GDDR5 192Bt DX12 Nvda Ekran Kartı
Cooler Master Elte V3 600W Aktf PFC 120mm Fanlı PSU 1
AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz 35MB Önbellek 6 Çekrdek AM4 7nm İşlemc
ASUS PRIME B450M-A AMD B450 Ryzen 2 AM4 DDR4 3200MHz (OC) M.2 HDMI DVI VGA ANAKART
CORSAIR 8GB DDR4 3000MHz CL16 Syah Vengeance LPX Sİngle Kİt RAM (ileride bir tane daha eklemek isterim)

Opsiyon 2 ise hazır bir sistem ve teknobiyotik. Fiyatı uygun olacaksa eğer sistemi oradan toplamayı düşünüyorum zira anakart ve ekran kartında farklı markalar (Galax, Asrock gibi) sebebiyle daha ekonomik seçenekler mevcut :

Opsiyon 3 ise RTX ekran kartı sebebiyle aklımı çok çeliyor ancak şu bütçe durumunda ciddi anlamda zorlanacağım. Spesifik bir fark yaratacak ise kendimi zorlamayı göze alabilirim.

Opsiyon 2 ve 3'teki HDD ve SSD'ye ihtiyacım yok. Henüz konfigürasyonda bunları çıkartırsak fiyatta bir avantaj olacak mı bakmadım, ancak sizlerin de değerli fikirlerini referans alacağım.

Tekrar uzun mesajım için özür dilerim, şimdiden değerli yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum.
Sevgiler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cinebench testlerinde AMD ne kadar iyi olduğunu kanıtladı. Açıkcası hem fiyat olarak gem performans olarak AMD almanız taraftarıyım.

Görüşünüz için çok teşekkür ederim, benim de gönlüm B450 bir anakart ile AMD Ryzen 5 3600 kullanmak. Ama bu durumda ekran kartımı GTX1660'a düşürmem gerekecek.

İntel İ5 9400F ile ise 1660Ti veya RTX2060 alabiliyorum. Yine de önü açık ve uzun süre güncelliğini koruyacağı belli olan AMD sistemde aklım.

Görüşünüz için çok teşekkür ederim, benim de gönlüm B450 bir anakart ile AMD Ryzen 5 3600 kullanmak. Ama bu durumda ekran kartımı GTX1660'a düşürmem gerekecek.

İntel İ5 9400F ile ise 1660Ti veya RTX2060 alabiliyorum. Yine de önü açık ve uzun süre güncelliğini koruyacağı belli olan AMD sistemde aklım.
Zaten render konusunda işlemci daha ön planda. Ara sıra bende After Effects ve Photoshop CS kullanıyorum (profesyonel olmasada) 1060 6G benim işimi görüyor 1660ti bir hayli işinizi görür diye düşünüyorum.

Zaten render konusunda işlemci daha ön planda. Ara sıra bende After Effects ve Photoshop CS kullanıyorum (profesyonel olmasada) 1060 6G benim işimi görüyor 1660ti bir hayli işinizi görür diye düşünüyorum.
Çok teşekkür ederim görüşleriniz için. Tercihimi 1660 Tİdan yana kullanmahı ben de çok isterim.
Tekrar merhabalar. Sistemimi oluşturdum. Konfigüratörü bulunan sitelere nazaran çok daha ekonomik bir şekilde alıyorum, tek sıkıntısı her bir parçanın ayrı satıcıdan gelecek olması ama, buna değecek sanırım.

Sistemimin özelliklerini ekliyorum, yorumlarınızı bekliyorum :)

AMD Ryzen 5 3600
Gigabyte B450M S2H AM4 3200mhz Anakart
Zotac GTX1660Tİ (Yorumlarına baktım ve almaya karar verdim, markayı pek tanımıyorum ama)
Kingston HyperX Fury DDR4 3200 mhz 8 GB RAM (aynısından hayırlı olsun hediyesi olarak bir abimiz hediye edecek. totalde 16 gb ramimiz olacak)
PowerBoost MidTower 500W Gaming VK-C013B

Monitör olarak ta en uygun fiyatlı 1 ms 21.5 inç monitörü tercih ettim ki bu da LG 22MK400H-B idi. Duvara asarak kullanmayı, hatta elimdeki HP Laptop'un ekranına sürücü takarak 2. ekran olarak kullanmayı düşünüyorum. Masada bir 15.6 küçük ekran, kurguda kesip biçtiğim kısmı taşır, önizlemeyi de LG'den yaparım gibisinden fantaziler. Hele bir kuralım da :)

Bu sisteme toplamda 5130 TL ödeyeceğim. N11'de bulunan 99 TL'lik kuponla ve peşin fiyatına 3 taksit ile avantajlı olacak gibi görünüyor. Yorumlarınızı merak ediyorum.
Evet arkadaşlar, cevap veren herkese çok teşekkür ederim. An itibarıyla sistemimden yazıyorum bu mesajı :)

AMD Ryzen 5 3600
Gigabyte B450 S2H
Kingston HyperX Fury 3200mhz 8 GB(Bir 8 daha eklenecek ilerleyen vakitte)
ZOTAC GTX 1600Ti

PowerBoostMidTower500W Gaming VKC013B (Fanları sesli çalışıyor ve RGB aydınlatması yok aslında, farklı renklerde ledler takılı, hiç bir animasyon yok. Ancak PSU'sunun kablolarını pek beğendim, fanları sessiz olan fanlarla değiştiririm ileri vadede.)

LG 22MK400H 22" 1ms FreeSync (Henüz HDMİ ile takılı)

Sandisk 120GB SSD (Laptopumda kullanıyordum zaten, temiz bir kurulum yaptım.)
1TB HDD (Laptopumda varolan HDD idi, gayet memnunum ama ileride bir M2 SSD almak isterim.

Anakartın içinden Sata kabloları çıkmadı sanıyordum, hengamede kaybetmişim. Vatan'dan yenilerini alıp gelince yerde görüp kendime küfrettim :)

An itibarıyla günlük kullanımda test ediyorum ve çok memnun kaldım. İşlere henüz başlayamadım zira veri kaybım olmuş, harddiskimden bir tek iş klasörüm silinmiş görünüyor. Recuva ile şu an taratıyorum bulamazsam büyük problem :)

IMG-20190803-WA0024.jpg
IMG-20190803-WA0031.jpg

IMG_20190804_022340.jpg

Hoparlörlerimi de N11'den aldığım askılarla duvara astım. Masamın üstü bir hayli boşaldı. Yakın zamanda laptopumun monitörüne de sürücü takıp, 2. ekran olarak kullanmayı arzuluyorum, DIY bir çalışma olacak gibi görünüyor :) Fotoğraftaki monitörü de düzgün bir aparat bulursam duvara asmak istiyorum.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı