4K monitörde düşük çözünürlük kullanma

emrah_8

Kilopat
Makaleler
3
4K monitörde çözünürlüğü 2K veya Full HD alınca kullanılabilirlik düşüyor mu? Sistemim 4K'ya yetmiyor ama hoşuma giden bazı monitörler var, geleceğe yönelik olması açısından acaba şimdiden 4K alsam ve çözünürlüğü oyunlarda düşürüp kullansam çok rahatsız eder mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
4K monitörü 1080p olarak sorunsuz kullanacagını iddia edenler var çünkü çarpan olarak tam kat ve katı olarak düşürüyor pixelleri. Bu söyledigimi araştırın. 4K monitörü 1440p yapınca bulanıklaşırmış ama 1080p yapınca bulanıklaşmazmış. Böyle çok yorum okudum.

Bende 4K monitör kullanıyorum. Ve ekran kartım bile yok. Oyun konsolumu açmadığım sürece hep düşük çözünürlükte kullanıyorum ve herhangi bir kötü tarafı yok. 800x600'da bile bazı oyunları oynuyorum.

4K monitör kullanıyorum. Genelde oyunları 1080p ve 2K oynuyorum ve beni hiç rahatsız etmiyor.

Bende 4K monitör kullanıyorum. Ve ekran kartım bile yok. Oyun konsolumu açmadığım sürece hep düşük çözünürlükte kullanıyorum ve herhangi bir kötü tarafı yok. 800x600'da bile bazı oyunları oynuyorum.
Özellikle bunu merak ediyordum, 4K kullanıpta bunu deneyimlerin cevaplarını. GTX 970 var monitörümde eski. Birkaç yıl içinde şu ekran kartları düzene girerse ekran kartını güncellerim zaten. 3000 serisi ve üstü bir şey alırım. Durum böyle olunca gidip FULL HD veya 2K almayıp direk 4K alayım diyorum. Oyunların haricinde 4K'nın bir eksisi olmaz, artısı olacaktır. Lakin bu bu kartla 4K fantazidir, biliyorum. O yüzden diyorum, çözünürlüğü düşürüp oyunları öyle oynasam bahsi geçen bulanıklaşma, pikselleşme, mozaikleşme vs çok oluyor mu çok belli oluyor mu gibisinden.

çözünürlüğü düşürüp oyunları öyle oynasam bahsi geçen bulanıklaşma, pikselleşme, mozaikleşme vs çok oluyor mu çok belli oluyor mu gibisinden.
Benim monitörüm 27'' boyutunda. Eğer siz daha büyük bir ekran alırsanız, piksel yoğunluğu azalacağından görüntü keskinliğinden daha fazla kayıp yaşayabilirsiniz. 4K bir monitör 2K çözünürlükte kullanıldığında, doğal 2K çözünürlüğe sahip bir monitörden daha bulanık bir görüntü sunabilir bu normaldir. Fakat bu rahatsız edici seviyede değil, gayet detaylı ve net olduğunu söylüyorum. Eğer yakında yükseltme yapacaksanız tabi ki 4K'ya geçebilirsiniz. 1080P bence artık tarih oldu zaten. GTX 970'le de Far Cry 3, GTA 5 ve o dengedeki oyunları gerçek 4K çözünürlükte oynayabilirsiniz. Sadece masaüstünü 4K'da kullanmak, ekrana çok fazla şey sığdırabilmek ve oldukça net bir şekilde film izleyebilmek için bile ben 4K monitör alırdım.

4K monitörü 1080p olarak sorunsuz kullanacagını iddia edenler var çünkü çarpan olarak tam kat ve katı olarak düşürüyor pixelleri. Bu söyledigimi araştırın. 4K monitörü 1440p yapınca bulanıklaşırmış ama 1080p yapınca bulanıklaşmazmış. Böyle çok yorum okudum.
Aynen öyle hocam çözünürlük ve keskinlik azalır ama bulanıklaşma olmaz. 1080p kullanımı ekstra bir bulanıklık oluşturmayacaktır.

Geri
Yukarı