4K TV'de oyun deneyimi nasıl olur?

shadow170

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese merhaba. Yakın zamanda bir 4K TV almayı düşünüyorum ve aklıma bir soru takıldı. Bu TV'de oyun oynamak nasıl olur? Baştan söyleyeyim bu konu satın alma önerisi için falan değil, sadece keyifine meraktan açtığım bir konu (malum 4K oyun için en kötü RTX 3070'li sistem vs lazım). Öncelikle benim FPS oyunlarıyla hiç aram yok o nedenle yüksek Hz gerektiren oyunlar hiç derdim değil. Asıl merak ettiğim 55-58 inç civarı ekranlarda oyun oynamak istesek DLSS ile görüntü sorun oluşturur mu? Ya da DLSS'siz düz 1080p oyunlar gerçekten çok kötü görünüyor mu? Yakın zamanda sistemi yükseltemeyeceğim için çok alım konularına girmiyorum ama belki Xbox Series S düşünebilirim. Aynı şekilde onda görüntü bozulması olur mu? Malum 4K her oyunu çok rahat açtığı söylenemez.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende 4K 49" TV var. 1080p oyunlarda kötü gözüktüğünü söyleyemem. Tabii 4K daha güzel görünüyor, ama 1080p oynanmaz gibi bir durum yok. TV'ye uzaklığım yaklaşık 2-2,5 metre kadar.

Konsol için sıkıntı olmaz. Series S zaten 4K konsolu değil. 4K TV'de Xbox One kullanıyorum. Görüntü bozuk değil. PC için ise monitör tavsiye ederim. Monitörler için olan yazılım desteği TV'de yok.

48" LG C1 sahibi olarak deneyimlerimi paylaşayım seninle. 2 aydır falan kullanıyorum televizyonu. Sonunda, 2 hafta önce 6900XT alabildim. Oyunlar resolution scale işin içine girdiği zaman bence görüntü açısından çirkinleşiyorlar. Ben 1 metre mesafeden kullanıyorum televizyonu. Her şeyi iciğine ciciğine kadar görüyorum yani. Bu DLSS ve ölçeklendirme konusu tamamen mesafe ile alakalı. Koltuktan oturup DLSS açtığın bir oyunda benim fark ettiğim kadar bir kalite düşüklüğü fark edemezsin çünkü gözümüz algılayamaz zaten. İçine girip dikkatle bakman gerekiyor. Onun dışında 3070 ile oynayacağın 4K oyunların FPS'i düşük olacağı için işin içine bir de input lag girecek. Benim televizyonumun input Lag'i 120Hz'de 1ms ama 60Hz'de 10Ms'e kadar çıkabiliyor. O yüzden işler değişiyor yani. Xbox Series X kullanıyordum 3 hafta öncesine kadar. Hiçbir şekilde çözünürlükle veya FPS ile ilgili bir problem yaşamadım. Kesinlikle kusursuz hem televizyon hem de Series X. Sadece ama sadece oyun için düşünüyorsan kesinlikle Series X + 4K 120 Hz bir televizyon alabilirsin. Ama benim gibi hem büyük ekran sevip hem işini yapıp hem de oyun oynayacaksan 6800-6900 gibi seriler alman gerekiyor. HDMI 2.1 destekleyen tüm ekran kartlarıyla 4K 120Hz ekrana sahip olursun ama işin içine oyun girince işler değişiyor. Ve şu anki piyasada böyle bir sistem için kafadan 30 bin TL çıkartman gerekiyor pürüzsüz bir deneyim yaşamak istiyorsan. Yoksa dediğim gibi benim R3 4300U olan işlemcili dizüstü bilgisayarım da bu işi yapabiliyor ve bana 4K 120Hz veriyor. :)

Yorumlar için teşekkürler.

48" LG C1 sahibi olarak deneyimlerimi paylaşayım seninle. 2 aydır falan kullanıyorum televizyonu. Sonunda, 2 hafta önce 6900XT alabildim. Oyunlar resolution scale işin içine girdiği zaman bence görüntü açısından çirkinleşiyorlar. Ben 1 metre mesafeden kullanıyorum televizyonu. Her şeyi iciğine ciciğine kadar görüyorum yani. Bu DLSS ve ölçeklendirme konusu tamamen mesafe ile alakalı. Koltuktan oturup DLSS açtığın bir oyunda benim fark ettiğim kadar bir kalite düşüklüğü fark edemezsin çünkü gözümüz algılayamaz zaten. İçine girip dikkatle bakman gerekiyor. Onun dışında 3070 ile oynayacağın 4K oyunların FPS'i düşük olacağı için işin içine bir de input lag girecek. Benim televizyonumun input Lag'i 120Hz'de 1ms ama 60Hz'de 10Ms'e kadar çıkabiliyor. O yüzden işler değişiyor yani. Xbox Series X kullanıyordum 3 hafta öncesine kadar. Hiçbir şekilde çözünürlükle veya FPS ile ilgili bir problem yaşamadım. Kesinlikle kusursuz hem televizyon hem de Series X. Sadece ama sadece oyun için düşünüyorsan kesinlikle Series X + 4K 120 Hz bir televizyon alabilirsin. Ama benim gibi hem büyük ekran sevip hem işini yapıp hem de oyun oynayacaksan 6800-6900 gibi seriler alman gerekiyor. HDMI 2.1 destekleyen tüm ekran kartlarıyla 4K 120Hz ekrana sahip olursun ama işin içine oyun girince işler değişiyor. Ve şu anki piyasada böyle bir sistem için kafadan 30 bin TL çıkartman gerekiyor pürüzsüz bir deneyim yaşamak istiyorsan. Yoksa dediğim gibi benim R3 4300U olan işlemcili dizüstü bilgisayarım da bu işi yapabiliyor ve bana 4K 120Hz veriyor. :)

Detaylı cevap için sağ olun, bu AMD'nin FSR'si benim gözlemlediğim kadarıyla DLSS kadar iyi değil şu anki haliyle. Benim bu input lag la falan da pek işim yok o 10ms yi hissedecek göz yok bende. FPS olayına da aşırı takılan biri değilim, 30FPS oynasam bile oyunları açıkçası 60FPS oynamadığım için hiç yakınmıyorum. Beni tek rahatsız eden şey çözünürlüğün düşük olması ve keskinliğin kötü olması. Dediğiniz sistemler tabii ki çok güzel fakat öyle bir sisteme benim erişebilmem için doların 3-4TL'ye falan düşmesi lazım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı