4x8 RAM kullanıldığında RTX 3060 sistem çöküyor

Carlsberg

Kilopat
Makaleler
9
RAM
G.SKILL TridentZ RGB 4x8 3600MHz CL18
SSD veya HDD modeli
970 Plus
Ekran kartı
RTX 3060
Anakart
Z490-F
İşlemci
10700K
Merhaba,

Tüm yazılımlarım, BIOS dahil her şey en güncel sürümde.
Sistem özelliklerim yukarıda mevcut.

Sistemimde oyunlarda rastgele bir düzende çökme, kimi zaman mavi ekran vererek, kimi zaman ise mavi ekran olmadan, direkt ekran donduktan sonra bilgisayarın resetlenmesi gibi problemler mevcuttu.
Mavi ekranları analiz ettim, sorunun yüksek ihtimalle RAM'lerden kaynaklandığını gördüm.

Öncelikle 2x8'lik kitler halinde toplam 4 modül 8'er GB'lık RAM'lere sahibim, her iki modülün de, kod numaralarını ve değerlerini geçtim, çip üreticilerine kadar her şeyi tıpatıp.
Memtest yaptım yaptım RAM'lere ve birden fazla error ile karşılaştım ancak ben bu RAM'lerin hatalı olmadığını biliyordum, bu yüzden 2 Slot'u boşalttım, 2 ve 4. slotlara RAM'lerin bir çiftini taktım ve Memtest'i tekrarladım. 0 hata ile test tamamlandı.
Diğer RAM çiftine de aynı testi uyguladım, o da aynı şekilde 0 hata ile test, tamamladı.

Sonra, hep 2-4. slotlarda denedim, acaba 1-3. slotlarda sorun olabilir mi dedim ve her iki çifti de bu sefer diğer slotlarda Memtest'e soktum. Yine sorunsuz geçtiler.

Belirtmem gerekirse, 5-10dk bekleyip testi kapatmadım, her birinde testin sonuna kadar tamamlanmasını bekledim. Takdir edersiniz ki ciddi şekilde zaman alan süreçler, artık biraz sıktı yani bu durum.

Kısaca; RAM modülleri veya anakartımda donanımsal olarak herhangi bir problem bulunmuyor.
2x8 olarak taktığımda kusursuz çalışan RAM modülleri, 4x8 takılınca stabil olmayıp, Memtest'te hataya düşüyor ve bilgisayarda çökmelere yok açıyor.

Sorunun kaynağı net olarak RAM, ancak bu neden olabilir? Nasıl çözebilirim?
2x16 almanın yüksek ihtimalle çözüm olacağının farkındayım ancak onu şu an için en son çare olarak tutuyorum. Farklı bir öneriniz varsa lütfen buyurun.

Özür dilerim, belirtmeyi unutmuşum, ilk denediğim şey elle overclock yapmaktı, ne yazık ki sonuç değişmedi.
Bir sonraki hamlem komple XMP kapatıp 2133MHz'de 4x8 olarak Memtest'e sokmaktı, ne yazık ki öyle de olmadı, error üstüne error yedim Memtest'te.
Belki BIOS ile alakalıdır diye eski BIOS sürümlerinde bile denedim bu arada. Windows 10 ve Windows 11'de de denedim. Sonuç hep aynı.

Bilgili bir arkadaşa benziyorsun ama yine de yazmakta fayda var belleklerin A B kanallarına dikkat etmişindir?

Bir de alt BIOS sürümleri ile dene diyebileceğim.
Son BIOS en stabili olmayabiliyor.
Başka bir şey gelmiyor aklıma maalesef.

Bir önceki yorumda belirtmiştim onu da hocam. 2 farklı BIOS sürümü ile daha denedim. Hatta bir seferinde geri yükseltirken son sürüme Windows berbat oldu, bilgisayarı formatlamak durumunda bile kaldım.
Yine de sağ olun.

Cidden mi? Yeni üye olsa anlarım da, siz yapmayın bari.
Güncel demiş zaten.

Bu genç arkadaşların laf sokma, küçük düşürme ve alay konusu etme alışkanlığını anlayamıyorum. Biz çocukken büyüklerimize bu şekilde cevaplar vermezdik. Acaba siz babanıza bu şekilde alaycı cevaplar verebiliyor musun ?

Ben 41 yaşındayım abicim ve ayrıca dikkatli bakarsan orada saatin gece 2'sinden yazmışım. Biz ona yaşlılık ve gözden kaçma diyelim. Ve bir daha sayfaya yorum yazarken yazdığınızı bir kez daha düşünün.

Bu genç arkadaşların laf sokma, küçük düşürme ve alay konusu etme alışkanlığını anlayamıyorum. Biz çocukken büyüklerimize bu şekilde cevaplar vermezdik. Acaba siz babanıza bu şekilde alaycı cevaplar verebiliyor musun ?

Ben 41 yaşındayım abicim ve ayrıca dikkatli bakarsan orada saatin gece 2'sinden yazmışım. Biz ona yaşlılık ve gözden kaçma diyelim. Ve bir daha sayfaya yorum yazarken yazdığınızı bir kez daha düşünün.

Öncelikle yaşınıza saygım sonsuz, sizin kadar yaşım olmasa da ben de meslek sahibi adamım hocam. “Saygısız genç arkadaşlar” şeklinde damgalayarak lafa girmeniz pek hoş değil.
Sonrasında, herhangi alaycı bir tavır ile yanıt göremiyorum ben, hatta tam tersine olayı inceleyince alay eden siz gibi görünüyorsunuz, tam olarak bu nedenle zaten bu şekilde cevaplar gelmiş.
Konunun henüz giriş cümlesinde özellikle belirtmiş olduğum şeyi alıp yazmanız, bilmem farkında mısınız ama gerçekten absürt.
Gözünüzden kaçmıştır, olabilir tabi insanlık hali, eyvallah ancak bunu da normal bir şekilde özür dileyerek belirtebilirsiniz. Onun yerine, yersiz bir ders verme çabası içine girmiş, bizimle üst perdeden konuşuyorsunuz. Diğer arkadaşın yaşını bilmiyorum, fark etmez de çünkü ne biz bayramda elinizi öpeceğiz, ne siz harçlık vereceksiniz. Forum’dasınız, yaş sadece yan yana gelmiş rakamlardan ibaret.
Kısaca demem o ki, yaşınız bizden büyük diye her şeyin iyisini siz bileceksiniz, her konuda siz haklı çıkacaksınız diye bir kaide yok. O yüzden, sizin uyarınızı size karşı ileteyim; Sayfaya yorum yazarken, yazdığınızı bir kez daha gözden geçirin.
Saygıda kusur olduysa affola, hayırlı ramazanlar, iyi geceler dilerim.

Öncelikle merhabalar;

Yazdıklarından anladığım kadarı ile kitlerin 4x8 olmaması sebebi ile her ne kadar aynı brand üretici bile olsa problem yaşanabiliyor. Kaldı ki 4x8 kullanımda Quad kit olsa bile problem yaşanabiliyor.

Çözüm için üç tane önerim olacak eğer bunlarda olmaz ise mecbur kitleri ikişer ikişer elden çıkartıp satman ve ardından 4x8 olarak ikinci el problemsiz çalışan ya da 2x16 dual rank kitlere yönelmen olacak.

ilk olarak; 2x8 kit kullanımı ile 4x8 kit kullanımında işlemci voltajları aynı değerde olmayabilir. Yani 2x8 deki V Core, memory controller ve CPU Cache voltajların 4x8 ramde yeterli gelmeyebilir. Bunları artırıp deneyebilirsin.

İkincisi; 2x8 kit'de kullandığın Cpu Cache Ratio 4x8 kullanımda hatalara neden olabilir. Cache ratio' yu azaltıp ya da aouto'ya alıp deneyebilirsin.

Üçüncü ve en uğraştırıcı olanı ise ramlerin alt sub timinglerini bios tam olarak oturtamıyor olabilir. Modüllerden birisi sıkı zamanlamaya sahip iken diğerinin zamanlamaları biraz gevşek olabilir. Bunları auto'dan ikisinin çalışacağı zamanlamaları teker teker deneyebilirsin. Burada bahsettiğim değerler CL değerleri değil Dram overclock bölümündeki sayfanın altlarındaki auto olan diğer değerlerin tamamı. Bunun ile uğraşmak çok zaman alıcı ve meşakkatli o sebep ile kitleri elden çıkartıp yenisine yönelmen daha mantıklı.

Öncelikle merhabalar;

Yazdıklarından anladığım kadarı ile kitlerin 4x8 olmaması sebebi ile her ne kadar aynı brand üretici bile olsa problem yaşanabiliyor. Kaldı ki 4x8 kullanımda Quad kit olsa bile problem yaşanabiliyor.

Çözüm için üç tane önerim olacak eğer bunlarda olmaz ise mecbur kitleri ikişer ikişer elden çıkartıp satman ve ardından 4x8 olarak ikinci el problemsiz çalışan ya da 2x16 dual rank kitlere yönelmen olacak.

ilk olarak; 2x8 kit kullanımı ile 4x8 kit kullanımında işlemci voltajları aynı değerde olmayabilir. Yani 2x8 deki V Core, memory controller ve CPU Cache voltajların 4x8 ramde yeterli gelmeyebilir. Bunları artırıp deneyebilirsin.

İkincisi; 2x8 kit'de kullandığın Cpu Cache Ratio 4x8 kullanımda hatalara neden olabilir. Cache ratio' yu azaltıp ya da aouto'ya alıp deneyebilirsin.

Üçüncü ve en uğraştırıcı olanı ise ramlerin alt sub timinglerini bios tam olarak oturtamıyor olabilir. Modüllerden birisi sıkı zamanlamaya sahip iken diğerinin zamanlamaları biraz gevşek olabilir. Bunları auto'dan ikisinin çalışacağı zamanlamaları teker teker deneyebilirsin. Burada bahsettiğim değerler CL değerleri değil Dram overclock bölümündeki sayfanın altlarındaki auto olan diğer değerlerin tamamı. Bunun ile uğraşmak çok zaman alıcı ve meşakkatli o sebep ile kitleri elden çıkartıp yenisine yönelmen daha mantıklı.
Merhabalar hocam, detaylı yorumunuz için teşekkürler öncelikle.

3. basamaktan yazmaya başlarsam, dediğiniz gibi o kadar ince işçilik yapmaktansa satıp modülleri değiştirmek bile kulağa daha makul geliyor.

1 ve 2. önerileri deneyeyim, sonucunu yazarım. Önerdiğiniz, daha önce stabil kullandığınız bir ayar var mıdır cache voltage veya ratio için, bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Bu ayarlar hakkında çok da tecrübeli olduğumu söyleyemem.

Tekrardan teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:
1 ve 2. önerileri deneyeyim, sonucunu yazarım. Önerdiğiniz, daha önce stabil kullandığınız bir ayar var mıdır cache voltage veya ratio için, bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Bu ayarlar hakkında çok da tecrübeli olduğumu söyleyemem.

Hocam yukarıda yazdıklarınızın hepsi anakart, ram ve işlemci üçlüsünün kombinasyonu ile alakalı. Sabit bir ayar zor olur. Deneme yanılma yolu ile kendiniz bulmak zorundasınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı