5.1 ses sistemi surround ses alamama sorunu

ademadem

Centipat
Yeni aldığım Logitech X540 ses sistemim var. Ses sistemi ile kasada bulunan jack girişleri aynı renk değil sadece yeşil olan hariç (jack girişi ve kabloların fotoğrafını ekledim) jackları bağlayıp bilgisayardan Realtek HD Audio yöneticisinden girişleri ön, arka ve Orta/Subwoofer olarak ayarlayabiliyorum. Bu program üzerinden kanal yapılandırması kısmından 5.1 seçtim ve hoparlör doldurma dedim (buranın fotoğrafını ekledim). Sonra müzik, oyun, film açtım bilgisayardan ve internetden de film ve müzik açtım ama sesler 2 hoparlörden çıkıyor ama sistemin 2 hoparlöründen ses geliyor cihazın volume, bass ayarlama kumandasında bulunan matrix tuşunu açınca 5 hoparlöre ses gidiyor ama 2 hoparlör bazı şarkılarda çok kısık ses veriyor. Bazılarında biraz yüksek olsa da sanki konserde telefondan video çekmiş ya da radyodan ses çıkar gibi kaliteli olmayan ses çıkıyor. Stereo alınca matrix açsam da 2 hoparlör çalışıyor. (Sistemin fotoğrafı kumandasını ekledim) bazı gruplara yazdım bilgi almaya bazıları ses kartı almam gerektiğini söyledi 5.1 ses kartı. Birkaç kişi ise eğer müzik dosyaları falan 5.1 dosya uzantısı ile yapılmamış ise 5.1 ses alamazsın ses kartı olsa da dedi. Yani film müzik oyun fark etmez Studio ortamında 5.1 destekli mi desem öyle uzantılı ile hazırlanmış olması gerekirmiş. Şimdi pek bilgim yok bu konuda 1 aydır araştırıyorum sistem almışken verimli kaliteli ses isterim. Şimdi ses kartı almam bu durumu çözer mi sizce yoksa denildiği gibi 5.1 uzantısında olmadığı için yine aynı şey mi olur? Cihazın matrix tuşuna basınca müzik film oyun olsun geliyor ama dediğim gibi kaliteli vermiyor 2 hoparlör. Ses kartı alınır mı işimi çözer mi? Kart alacak olsam Creative Sound Blaster Live 5.1 dolby digital PCI ses kartı düşünüyordum ama bazıları bu kartın Windows 7 ve 10 için orijinal yazılımı olmadığını söylediler ve araştırdım öyle galiba. Bu olmaz ise ASUS xonar DG PCI 5.1 kanal oyuncu ses kartı düşünüyorum ama oyuncu diyor müzik içinde uygun olur mu? Olmaz ise bunlar 200₺ civarı ses kartı önerir misiniz?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20191103-132233_Gallery.jpg
    Screenshot_20191103-132233_Gallery.jpg
    241,1 KB · Görüntüleme: 210
  • Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    50,3 KB · Görüntüleme: 136
  • Screenshot_20191103-132218_Gallery.jpg
    Screenshot_20191103-132218_Gallery.jpg
    214,1 KB · Görüntüleme: 161
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Alabilirsin.

Creative olarakta 7.1 Audgy Value derim.
Ses kartı alınca surround ses alabilecekmiyim hani 5.1 ses uzantısı ile hazırlanmış dosya değilse stereo alırsın dedi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı