5 metre internet kablosu yüzünden Ping olur mu?

Mert Tşkrn

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Eve gelen teknik destek interneti bağlarken bunun gibi bir kablo bağlamıs, yaklaşık 5 metre civarı. Binadaki başka kimse de bunun kadar uzun kablo görmedim. Oyunların ortasında ping 100' un altına inmiyor. Acaba bu kablonun uzunluğuyla alakası var mıdır, varsa bu kabloyu nereden ve ne yazarak alabilirim?
(Prizle modem arası 2 metre)
20191022_231713.jpeg
20191022_231742.jpeg
1571775742444.jpeg

20 metre kablo ile LoL'de 21 ms alıyorum. 30 Mbps Vodafone kullanıyorum ve İstanbul'a yaklaşık 100 kilometre uzaktayım. Kablo 5-10 metreden sıkıntı çıkarmaz. 50 metre falan çıkarır.

LoL pek iyi bir örnek olmaz sanırım. Türkiye'de sunucusu olduğu için çok sağlıklı bir çıkarım olmuyor. Diğer oyunlarda aldığınız ping değerlerini de paylaşırsanız iyi olur. @Paytak Penguen
İyi de, soru kablonun 5 metre olmasının pingi etkileyip etkilemeyeceği. 20 metre kablo Türkiye sunucusuna sahip bir oyunda gayet iyi ping değerleri veriyor. Yurtdışında sunucusu olan oyunlarda pingin yüksek olmasının sebebi verilerin kimi zaman binlerce kilometre yol alması değil mi?
Yani sonuç olarak demek istediğim, kablo sıkıntı çıkarmıyorsa, bu Türkiye sunucusundaki oyunda da, yurtdışı sunucusundaki oyunda da geçerlidir.
Genelde 70-80 ping.

Hayır olmaz. Şöyle düşünebilirsiniz, Aynı kablolar binanın girişinden katlara dağıtılıyor. O zaman en üstte oturanın interneti daha yavaş olmalı. DSL kablosu veya CAT6 kablonun uzunluğu çok ciddi büyüklüklere ulaşmadığı sürece sorun olmayacaktır. Ping değerinizi internet altyapınızı sorgulayarak maksimum kaç Mbit aldığınıza bakarak test edebilirsiniz.

Evdeki ethernet kablom 10-15 metre. Modem uzakta olduğu için böyle kullanıyorum. Yurtdışı serverlar veya Türkiye serverları 100'lerce veya 1000'lerce KM uzakta olduğuna göre 1 kablo 1 KM olsa bile bir etki etmez.

Evdeki ethernet kablom 10-15 metre. Modem uzakta olduğu için böyle kullanıyorum. Yurtdışı serverlar veya Türkiye serverları 100'lerce veya 1000'lerce KM uzakta olduğuna göre 1 kablo 1 KM olsa bile bir etki etmez.
Serverlardaki kablolar ve kullanılan sistemler farklı. Ancak evlerde kullandığımız CAT6 kablolar 60 metreye kadar birşey olmaz diyor. 60 metreden sonrada öyle gözle görülür ciddi farklar olmaz zaten. PC Hocası kanalına ait YouTube videosunu inceleyebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı