50.000 TL Dizel Otomatik Tavsiyesi

ozkba

Hectopat
Ankara'da oturuyorum, yoğun trafikte pratik ve ucuz olsun diye otomatik vites, dizel bir otomobil arıyorum. Yılda ortalama 10000 KM yaparım diye düşünüyorum. Ama otomobiller konusunda çok bir fikrim yok. Kimisi her gün çalıştırmayacaksan dizel alma diyor, kimi eskidendi o bu devirde benzinli arabaya mı binilir diyor. Kararsız kaldım. Yardımlarınızı bekliyorum.

Bütçem maksimum 50.000 TL. 10 sene filan satmayı düşünmüyorum. Aile arabası olsun istiyorum.

Kendi baktığım modeller;

• Clio 4 SW (Mart 2013´de gelecek dizel otomatik olacağı belli değil)
  • Auris SW(Ocak 2013´de gelecek fiyatı belli değil)
  • Fluence EDC (Renault´ta çalışan bi arkadaş sayesinde fiyatı 50.000´e indirmeye çalışacağız)

Yardımlarınız için çok teşekkürler. İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir şey daha sorayım;
2012´nin son günlerinde uygun fiyatla araç bulma şansım varken Fluence almak avantajlı mı olur yoksa, makyajlı 2013´ü beklememi mi tavsiye edersiniz?
Fluence yüksek olduğu için savurma yapar mı diye korkuyorum, böyle bir şey olur mu sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yılda 10,000 KM ve üzeri için dizel alınabilir. Ben 3,5 sene de 10,000 yaptım, benim için dizel almaya gerek yok hatta LPG'ye bile gerek yok çünkü çok az kullanıyorum. Şahsen LPG'den nefret ederim. Sıralı, mıralı hikaye... Dayım da sıralı LPG vardı ve sabahları, soğuk havada çalışması zor oluyor ve gazdan ayağınızı çekince stop ediyor araç. Bence size dizel gider. Tabi dizel sürekli araç kullananlara iyi, yoksa dizelinde litresi malum benzinle yarışıyor. Buna siz karar verebilirsiniz, yazdıklarım benim fikrim sadece. Araç seçimine gelince; Renault, Toyota'dan geride kalite ve konfor olarak. Aile arabası olarak SW çok iyi bir seçim olur. Ben Auris alırdım. Tabi son karar sizin parayı siz vericeksiniz. Araba seçmek çok zordur. O kadar parayı verince, insan kararda zorlanıyor bilirim. :)

Clio 4 güzel bir seçenek. Dizel olmasa da turbolu küçük yeni motorları var, hiç fena değil. Yılda 10 000km yapanlar için benzin dizel çok farketmez.
Toyota'nın otomatiği çok kötü. Hele dizel küçük motorlu bir otomatik ise 1400cc gibi - rezalet. 2000cc benzinli Toyota ise bambaşka. Yani küçük dizel motorlu otomatikleri kötü.
Fluence çok kazma bir araç, şahsen sevmiyorum. EDC ise çift debriyajlı otomatik şanzıman, kağıtta çok iyidir, ama Renault işte, BMW, AUDI olsa neyse de Renault'a hiç güvenemem.

Benim tavsiyem Volkswagen olurdu. Jetta 1.2, 1.4 TSI çok iyidir. Arkadaş ile birlikte kiralayıp kullanımıştık, çok beğendik. Manueldi, otomatikleri de var.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı