50 Mbit VDSL internet WI-FI’de 25 Mbit’e düşüyor

142110

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selamlar, Vodafone 16 Mbit ADSL kullanıcısıydım, internetimi 50 Mbit VDSL kampanyasına taşıdım. Bize verdikleri modem VDSL2 destekli olduğu için modemi değişmedik. Fakat internet geçti ama bir problem var, Ethernet kablosuyla bilgisayardan bağlandığında sorunsuz 47-48 indirme 7-8 yükleme hızı alırken telefon, tablet, bilgisayar fark etmeksizin kablosuz bağlantıda 27-28 indirme 4-5 yükleme hızı alıyoruz ve arada 5-10 saniyelik internet kesintileri yaşıyoruz. Bunu nasıl çözebilirim?

Modem: Huawei HG658c V2

Maalesef 5 GHz desteği yok, 5 GHz Modem mi almalıyım?

5 GHz destekli modem de alsanız, kullandığınız telefon ya da bilgisayar desteklemiyorsa bir işe yaramayacaktır.

Bu videoyu izleyebilirsiniz;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

5 GHz destekli modem de alsanız, kullandığınız telefon ya da bilgisayar desteklemiyorsa bir işe yaramayacaktır.

Bu videoyu izleyebilirsiniz;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam yani benim mevcut koşullarda 50 Mbit’i verimli kullanabilme yolum yok mu?

Ben kullanamamıştım ne yaptıysam 2.4 GHz'de. Modem arayüzünden 13 farklı frekans denedim ama nafile. 100 Mbps internetin 25-30 Mbps kadarını kullanabiliyordum telefondan.

iPhone 11 telefon kullanıyorum sanırım destekliyordur fakat modem fiyatları inanılmaz pahalı en ucuz 450-500 TL. Acaba müşteri hizmetlerini arasam ücretsiz gönderirler mi diyeceğim ama hiç sanmıyorum.

iPhone 11 telefon kullanıyorum sanırım destekliyordur fakat modem fiyatları inanılmaz pahalı en ucuz 450-500 TL. Acaba müşteri hizmetlerini arasam ücretsiz gönderirler mi diyeceğim ama hiç sanmıyorum.

Evet destekliyor.

Ücretsiz göndermezler elbette. Faturanıza taksit şeklinde yansıtırlar ücretini.

Bağlantın büyük ihtimalle 2.4 GHz'in sınırına takılıyor. Evdeki kablosuz cihazların 5 GHz destekleyip desteklemediğini öğren. Cihaz marka model Google'dan aratarak bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer telefon, tablet vs 5 GHz destekliyorsa o zaman 5 GHz yayın yapabilen bir modem alabilirsin. Bu arada 5 GHz'in kapsama alanı daha düşüktür. Yani az çekmeye bağlı olarak yine hız düşüşü olabilir.

Kablosuz sinyal hem evin her tarafında full çeksin hem de en yüksek hızı alayım diyorsan kaliteli router ve access point'ler kullanman lazım, o iş de masraflı.

Yeni konular

Geri
Yukarı