50 Mbps internette hız çok dalgalı

caylakdonanimci

Hectopat
Merhaba,

İnternet hızım çok ama çok dalgalı. Bu sorunun modemden olduğunu düşündüğüm için yeni bir modem aldım (Keenetic Extra DSL AC1200) bununla beraber Wi-Fi her yerde çeksin diye Keenetic buddy 4 çoğaltıcı cihazı aldım. Ancak internet hızım maksimum 50 Mbps olmasına rağmen bazen 40 civarlarında hız alırken bazen ise 2-3 Mbps civarlarında hız alıyorum.
Bu sorunun kaynağı ve çözümü hakkında yardımcı olursanız sevinirim. Herkese teşekkür ederim şimdiden.

Merhaba,

İnternet hızım çok ama çok dalgalı. Bu sorunun modemden olduğunu düşündüğüm için yeni bir modem aldım (Keenetic Extra DSL AC1200) bununla beraber Wi-Fi her yerde çeksin diye Keenetic buddy 4 çoğaltıcı cihazı aldım. Ancak internet hızım maksimum 50 Mbps olmasına rağmen bazen 40 civarlarında hız alırken bazen ise 2-3 Mbps civarlarında hız alıyorum.
Bu sorunun kaynağı ve çözümü hakkında yardımcı olursanız sevinirim. Herkese teşekkür ederim şimdiden.
Hocam ethernet bağlamayı deneyin.

Kablo görüntü kirliliği oluşturacaktır. Aynı zamanda sorun sadece bilgisayarda değil telefonlarda da yaşanıyor. Hatta bazen öyle bir hal alıyordu ki modem değişmeden önce instagram, twitter gibi sitelerin akışı bile yüklenmiyordu.

Her cihaza ethernet kablosu çekemem, bir çözümü olmalı illaki.

Galiba yardımcı olacak kimse yok.

Son düzenleme:
Aldığınız sinyal güçlendirici zaten size ortalama 50 Mbps hız sağlayabilir. 5 GHz'de aşabilirsiniz bu limiti ancak onun da menzili kısa olur.

Hele hele arada duvarlar vs. varsa 2-3 Mbps almanız doğal.

WiFi 6 destekli Router'lar ile çözebilirsiniz. Ancak yine de bu teknolojinin limitleri var. Araya 2 duvar soktuğunuz anda hız yerin dibine iner.

Aldığınız sinyal güçlendirici zaten size ortalama 50 Mbps hız sağlayabilir. 5 GHz'de aşabilirsiniz bu limiti ancak onun da menzili kısa olur.

Hele hele arada duvarlar vs. varsa 2-3 Mbps almanız doğal.

WiFi 6 destekli Router'lar ile çözebilirsiniz. Ancak yine de bu teknolojinin limitleri var. Araya 2 duvar soktuğunuz anda hız yerin dibine iner.
Yani 10 metre ileride güçlendirici ve odamdan ful çekiyor. ama yine de çok düşük hızım.

Güçlendirici ile Modem arasındaki sinyal önemli burada. 10 metrenin aslında çok bir önemi yok, araya duvar giriyorsa sinyal düşer. Beton giriyorsa hele, sinyal mahvolur.

Yeni konular

Geri
Yukarı