500 GB HDD 465 GB görünüyor

dopeboy

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Bundan yaklaşık 1 sene önce anakartımda çıkan sorundan dolayı bilgisayarıma 3-4 kez format atmak zorunda kaldım ve en son format atmamda bir şekilde her şey halloldu fakat diskleri manuel biçimlendirdim ve HDD toplam alanı 500 GB olmasına rağmen 465 olarak biçimlendi. Bende şu an toplam disk alanı 465GB olarak gözüküyor. Biliyorum diskin kendi kapladığı bir alan var fakat bu alan 35GB olamaz. Bunu bir şekilde 500'e yaklaştırmamın bir yolu var mı format atmadan veya içerisindeki herhangi bir veriye zarar gelmeden?

Windows farklı bir diske kurulu.

Son düzenleme:
Nedeni şu, disk üreticileri 1 GB = 1000 MB diye alıyorlar ama Windows -sanırsam dosya sisteminden dolayı- 1 GB = 1024 MB alıyor. Bu da 465 GB yapıyor. Bende de böyle.
Windows kurulu olmasa dahi mi bu şekilde oluyor? Çünkü windows farklı bir diskte.
Sistem kurulu olmasa da normal. Windows kurulu olduğu için böyle oluyor demedim.

Kısaca özetlersem 2 neden var. Biri Windows işletim sistemi 1GB=1024MB derken disk üreticileri 1GB=1000MB diyor ve bir fark oluyor. İkinci neden ise diskte biraz bad sector olursa disk hemen bozulmasın diye diskte belli bir alan boş bırakılır. Bad sector olursa bu boş alan ile bozuk alan yer değiştirir.
Anladım hocam. Bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim.

Geri
Yukarı