500 GB SSD ve PCI-e Adaptör önerisi

SE_A

Centipat
Herkese merhabalar, Technopat Sosyal'de okuduklarım ve öğrenebildiğim kadarıyla 800TL civarı ve altı F/P olarak öne çıkan ürünler arasında bir değerlendirme yaparak, seçimimi 3 ürüne kadar düşürebildim:

1. Kioxia Exceria SSD (500 GB) 2. Adata Legend 750 SSD (500 GB) 3. Apacer AS2280P4 SSD (480 GB)

Belki gözümden kaçan başka ürünler de olabilir. Yukarıda örneğini verdiklerim kağıt üzerinde 300 K IOPS üzeri rastgele okuma değerine sahip. Uzun ömürlü olduklarını vaad eden TBW değerlerine ve 3D NAND özelliğine sahip. Araştırdığım kaynaklardan görebildiğim kadarıyla, Apacer Phison E8, Adata Maxiotek MAP1202 ve Kioxia Phison E12C kontrolcüye sahip. Adata Legend 750 de HMB özelliği var ve kağıt üzeri okuma yazma değerleri diğer iki ürünün oldukça üzerinde.

Kullanım amacım: Bu diski ilk etapta emektar anakartımda uygulamalarımı yükleyeceğim (ve bunlarla ilgili önbellek alanı olarak) alan olarak kullanmak ve şayet modlamayı başarabilirsem de sistem diski olarak kullanmak. Mevcut anakart Asus m5a97 r2. Ancak asıl olarak, bir iki ay sonra toplayacağım yeni sistemde, sistem diski olarak kullanmak istiyorum. Yani iki ay sonra anakart-işlemci-RAM yükseltmesi yaparken ayrı olarak disk masrafına da girmek istemiyorum. Bu nedenle seçimimi, her ne kadar geçici olarak kullanacağım ortam desteklemese de, Gen3 olarak yapmak istiyorum.

Alış verişimi HB üzerinden yapmak durumundayım, bu nedenle seçimim de bu sitede yer alan ürünler içerisinden olmalı.

Disk ile birlikte, bir de mevcut sistemde geçici olarak kullanabilmek için bir Nvme pci-e adaptör almam gerekiyor. Sitede 100 tl altı fiyatıyla Alfais 4446 var: 3.0 X4 kartı 2.0 x16 slotuna takarak kullanabileceğimi düşünüyorum.

Hem SSD disk seçimi hem de bu kartla geçici olarak kullanacağım ara adaptör konusunda tavsiyelerinize ve yönlendirmenize ihtiyacım var. Toplam bütçem 900-950 tl civarında ve bu rakama hem uzun vadeli bir 500 gb disk hem de pcie adaptör almak istiyorum. Biraz low-end bir tavsiye başlığı oldu ama ülkemiz ekonomisi göz önüne alınırsa bu fiyat aralığına sahip başka kullanıcılar da olacağını düşünüyorum. Başlığa gelen okuyan ve değerli görüşlerini paylaşan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı