500 gr altı drone uçurmak için izin gerekiyor mu?

Hocam kırmızı alan dışarısında uçurun. Bir ara süresiz amatör İHA 1 sertifikası dağıtıldı hala devam ediyordur belki 4 kg kadar uçuşa izin veriyorlar sertifikaya sahipseniz. Dronelere merakınız varsa araştırın derim bende katıldım e devletimden kontrol ettim hala süresiz şekilde duruyor.

Hocam detaylı şekilde bunları sorabileceğim bir yer var mı? Tam olarak emin olmak istiyorum.

Bir de ben 500 gr altı Drone'lar izinsiz istenildiği gibi uçurulabiliyor diye biliyorum. Sivil havacılık sitesinde böyle bir şey gördüm.

Yok böyle bir şey, kim uyduruyor bunu. Kırmızı alan demek her türlü uçuşa kapalı alan demek. İstediğin ağırlıkta drone olsun elinde, kırmızı olmayan alanda dahi uçuramazsın, yeşil alanlarda izinsiz uçurabilirsin.

Ağırlık sadece aracın kayıt gerektirip gerektirmemesini denetliyor. Her türlü izne tabiisin, uçuş alanı kısıtlamalarına da. Aklınız varsa ulu orta yerde uçmazsınız. Cezaları hiç de öyle ucuz değil ve olası bir maddi - mülki zararda ciddi yaptırımları var.

Yok böyle bir şey, kim uyduruyor bunu. Kırmızı alan demek her türlü uçuşa kapalı alan demek. İstediğin ağırlıkta drone olsun elinde, kırmızı olmayan alanda dahi uçuramazsın, yeşil alanlarda izinsiz uçurabilirsin.

Ağırlık sadece aracın kayıt gerektirip gerektirmemesini denetliyor. Her türlü izne tabiisin, uçuş alanı kısıtlamalarına da. Aklınız varsa ulu orta yerde uçmazsınız. Cezaları hiç de öyle ucuz değil ve olası bir maddi - mülki zararda ciddi yaptırımları var.

Birçok il arattım hiçbirinde 1 tane bile yeşil alan göremedim?

Ben mi yanlış yere bakıyorum? Ya da bende farklı mı gözüküyor? Siz bir Il'i aratıp fotoğrafını buraya atar mısınız?

Ustam ben de hobi amaçlı stres atmak için kullanacağım zaten kendi ilimde yeşil bölge filan yok çevre illerde de yok en yakını 300 400 km uzakta köyde oturuyorum. Sırf drone uçurucsm diye bu kadar mesafe gidecek halim yok kendi tarlam üzerinde filan uçurmayı düşünüyorum 500 gr altı da alsam GPS üzerinden ceza keserler mi yani nasıl bu ceza sistemi anlatabilir misin amacım kimseyi filan dikizlemek değil üniversite sınavına hazırlanıyorum. Arada bür stres atmak istiyorum.

Bu soruya cevap verebilecek var mı?

Son düzenleme:
Birçok il arattım hiçbirinde 1 tane bile yeşil alan göremedim?

Ben mi yanlış yere bakıyorum? Ya da bende farklı mı gözüküyor? Siz bir Il'i aratıp fotoğrafını buraya atar mısınız?

Bu soruya cevap verebilecek var mı?
Biraz geç bir cevap olsada;

SHGM'den izin alarak kırmızı bölgelerde 500g altı dronlar için uçuş izni alabilirsin

"
• Azami Kalkış Ağırlığı 500 gr. Altı İHA sahipleri yeşil bölgelerde mülki idare amirliğine bilgi vererek uçuş gerçekleştirebilirler. Yeşil bölge haricinde ise uçuş izin başvuru formu ile resmî olarak Genel Müdürlüğümüze başvuru yapabilirler.

"
bunun için SHGM'nin resmi sayfasından varsa hesabına giriş yaparak yoksa yeni bir hesap oluşturarak bir başvuru oluşturman gerek. daha fazla bilgi için SHGM'nin kendi sayfasına bakabilirsin, yanlış bilgi vermek istemiyorum.

Biraz geç bir cevap olsa da;

Shgm'den izin alarak kırmızı bölgelerde 500G altı dronlar için uçuş izni alabilirsin.

"
• azami kalkış ağırlığı 500 gr. Altı İHA sahipleri yeşil bölgelerde mülki idare amirliğine bilgi vererek uçuş gerçekleştirebilirler. Yeşil bölge haricinde ise uçuş izin başvuru formu ile resmî olarak genel müdürlüğümüze başvuru yapabilirler.

"
Bunun için SHGM'nin resmi sayfasından varsa hesabına giriş yaparak yoksa yeni bir hesap oluşturarak bir başvuru oluşturman gerek. Daha fazla bilgi için Shgm'nin kendi sayfasına bakabilirsin, yanlış bilgi vermek istemiyorum.

Hocam birçok YouTuber izin almadan uçuruyor. Sadece YouTuber değil. Normal kullanıcılar da böyle. Ve Türkiye'de neredeyse hiç yeşil bölge yok. Renksiz bölgelerde 500 gr altı drone için izin gerekiyor mu? İzin almazsak 2023 de cezası ne kadar?

Yeni konular

Geri
Yukarı