500 TL gitar önerisi

Zant

Hectopat
Arkadaşlar yaklaşık 5 aydır gitar çalıyorum ve hemen hemen biliyorum. 500 TL gibi bir bütçem var. Gitar önerisi istiyorum. Birde akustik mi klasik mi almalıyım. Neden?

Hangi gitardan başladıysanız onu alın. Akustik gitar bazı parçalar dışında müthiş gerekli değil bence. Onun yerini elektro gitar+prosesör ikilisiyle fazlasıyla doldurabiliyorsunuz. Size asıl tavsiyem biraz daha para biriktirip de (ilginiz varsa) elektro gitara başlamanızdır.

Fakat böyle bir düşünceniz yoksa ikisi arasında çok fark etmez, ikisi de birbirinin yerini tutar. Bu bütçeye kaliteli bir akustik bulacağınızı düşünmüyorum, o yüzden Yamaha C40 öneririm.

Hangi gitardan başladıysanız onu alın. Akustik gitar bazı parçalar dışında müthiş gerekli değil bence. Onun yerini elektro gitar+prosesör ikilisiyle fazlasıyla doldurabiliyorsunuz. Size asıl tavsiyem biraz daha para biriktirip de (ilginiz varsa) elektro gitara başlamanızdır.

Fakat böyle bir düşünceniz yoksa ikisi arasında çok fark etmez, ikisi de birbirinin yerini tutar. Bu bütçeye kaliteli bir akustik bulacağınızı düşünmüyorum, o yüzden Yamaha C40 öneririm.
Öneriniz için teşekkürler. Elektro gitara başlamayı çok istiyorum ama klasik gitar ile arasındaki farkları bilmiyorum. Yani çalıp çalamama konusunda hiç bilgim yok. Kendime güvenirsem en kısa zamanda almayı düşünüyorum. Eğer elektro gitar tecrübeniz var ise aktarabilir misiniz? Yeniden teşekkür ederim.

Elektro gitar tecrübem var ve hala devam etmekte. Klasikten çok daha zevkli olduğunu söyleyebilirim. Fakat yer yer nota bilgisi gibi teknik bilgiler gerektiriyor. Onun dışında klasikten farkı çalarken pena kullanıyorsunuz ve ses çıkarabilmesi için bir amfiye ihtiyaç duyuyorsunuz. Eğer bütçeniz 500 TL ise elektroya hiç girmeyin derim. Adam akıllı amfinin ikinci el fiyatı 500'den başlıyor. 700-800 TL civarı da ikinci el gitar desek 1.300 TL'yi bulabiliyor ücret. Eğer bütçenizi bu meblağlara çıkarabilirseniz, ileride de ders alma imkanınız olursa kesinlikle elektro gitar derim. Eğer metal/rock tarzı çalmayı düşünmüyorsanız en fazla 1.300 TL'lik bir ekipman işinizi görür.

Elektro gitar tecrübem var ve hala devam etmekte. Klasikten çok daha zevkli olduğunu söyleyebilirim. Fakat yer yer nota bilgisi gibi teknik bilgiler gerektiriyor. Onun dışında klasikten farkı çalarken pena kullanıyorsunuz ve ses çıkarabilmesi için bir amfiye ihtiyaç duyuyorsunuz. Eğer bütçeniz 500 TL ise elektroya hiç girmeyin derim. Adam akıllı amfinin ikinci el fiyatı 500'den başlıyor. 700-800 TL civarı da ikinci el gitar desek 1.300 TL'yi bulabiliyor ücret. Eğer bütçenizi bu meblağlara çıkarabilirseniz, ileride de ders alma imkanınız olursa kesinlikle elektro gitar derim. Eğer metal/rock tarzı çalmayı düşünmüyorsanız en fazla 1.300 TL'lik bir ekipman işinizi görür.
Şu an o kadar bütçem yok ama olabilir. Olduğu an alacağım. Birde elektro gitar mantığı klasik gitarla aynı diye biliyorum. Ne farkları var başka. Yani klasik gitar bilen biri elektro gitarı eline aldığı an çalabilir mi ? Bunu söylemeye çalışıyorum.

Müzik geçmişine sahip biri olarak; yapacağın veya sevdiğin tarza yönelik seçim yapabilirsin. Akustik mi klasik mi karar ver sonrasında önerimi yapabilirim.

Eline aldığı an penayla çalamaz. (Parmak kullanılarak çalınan teknikler de mevcut.) Önce pena tutuşuna alışması ve pena tekniklerini kavraması lazım. Pena teknikleri genel olarak ikiye ayrılıyor:
  1. Downpicking: Bütün tellere, bütün notalara aşağı doğru çalıyorsunuz. Genelde metal parçalarda kullanılır bu teknik.
  2. Alternate Picking: Çalacağınız notanın nerede olduğu fark etmez. Sürekli olarak bir aşağı, bir yukarı şeklinde gidiyorsunuz.
Başka teknikler de var fakat bu iki tekniğe hakim olan birisi her parçayı çalar. Notasal olarak klasik gitarla mantığı aynı. Boş teller yine aynı notaları veriyor. Onun dışında klasik gitardan farkı ritim atarken genelde bare akorlar kullanılır. Ayrıca bend diye bir teknik de var, teli yukarı/aşağı bükmek demek.

Kısacası siz klasik gitarı bilen biri olarak; elektro gitarı elinize ilk aldığınız an klasik gitardan aşina olduğunuz parçaları çalabilirsiniz. Ritimler atabilirsiniz. Fakat ilerlemek isterseniz, üstteki teknikleri uygulamak ve daha hızlı çalmak isterseniz biraz ders almanız gerekir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı