500W ve 600W güç kaynağı fark eder mi?

Marka modele göre değişir. Watt değeri yüksek PSU'lar genel olarak daha sessiz çalışır ve daha az arıza riski vardır. Çünkü kapasitesini tam olarak kullanmaz.

Arabalardan örnek vermek gerekirse. Atıyorum 1.3 motorlu bir araç x rampasını 3000 devirde çıkıyorsa 1.9 motorlu araç x rampasını 1500 devirde çıkıyor. Tabi elektrikte harcanan enerji eşittir, büyük PSU daha çok yakar diye bir şey yok. :)

Mesela bende 700W PSU var, 240W'a kadar 30 dB'den daha sessiz çalışıyor ve bununla birlikte %89 verimlilikte kullanıyorum. Sistemim maksimum 250W çekecek kapasitede. Bu olay PSU dan PSU ya değişiklik gösterir hepsine tek tek bakman gerekir.

Örneğin benim kullandığım FSP Hydro HD700 700W PSU'nun ses tablosu :
ses.jpg

%40 yükten sonra 20-25 dB üstü sesler duyulabileceğini belirtiyor. Fan PSU ısındıkça hızlanıyor doğal olarak.

Buda verimlilik tablosu :

verimlilik.png

%20 ile %50 yük arasında %89 dan daha fazla verimli olduğunu söylüyor.

Ha benim işimi 400-500W PSU'da görür ama bu sefer yük altında verimliliğim düşer ve fan sesi artar. Bunun yanında PSU'nun bir süre sonra garip sesler çıkartmasına sebep olabilir. Temel olarak maksimum ihtiyaçtan 100W fazlası sizin işinizi rahatlıkla görür.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı