50W 4-8 ohm amfiye 8 ohm hoparlör bağlama

ahmetsazak

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba.
Elimde 50W 4-8 ohm cikisli amfi var. Bu amfiye paralel 8 ohm hoparlör bagladigimda guc dağılışı ikisine de 4 ohm 25 W olarak mı olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Watt'ı, amperle Volt'u çarparak bulursun. 4 amper oluyor. 4 ohm olana 2I amper gidiyor hepsi paralel olduğu için Volt'lar eşit olur. 25 olmaz hepsinde. 4 ohm olanı soruyorsan Volt'u bilmemiz lazım. Yanlış yapmadıysam 50W oluyor.

Dostum onu sormadım yani ben iki hoparlör baglamak istiyorum bir çıkışa paralel olarak hoparlörlerim kaç watt olmalı .amfi cikisim 50w

Dostum onu sormadım yani ben iki hoparlör baglamak istiyorum bir çıkışa paralel olarak hoparlörlerim kaç watt olmalı .amfi cikisim 50w
Eğer anfinin tek kanalına 2 hoparlör bağlıyorsan ve anfin 4 ohm'da 50 Watt güç veriyorsa tek bir 8 ohm'luk hoparlöre 25Watt güç verebilir. 2 adet 8 ohm'luk hoparlörü bağlarsan 4 ohm'a düşer ve 4 ohm'daki değerinde çalışır.

Eğer anfinin tek kanalına 2 hoparlör bağlıyorsan ve anfin 4 ohm'da 50 Watt güç veriyorsa tek bir 8 ohm'luk hoparlöre 25Watt güç verebilir. 2 adet 8 ohm'luk hoparlörü bağlarsan 4 ohm'a düşer ve 4 ohm'daki değerinde çalışır.
8 ohm 50w hoparlör mü bağlasam daha iyi verim alırım 4 ohm 50w mı

8 ohm 50w hoparlör mü bağlasam daha iyi verim alırım 4 ohm 50w mı
kaliteler eşit tutulduğu senaryoda 4 ohm 50 Watt'lık hoparlörün dB (desibel) değeri daha yüksektir. 8 Ohm hoparlörün desibel değeri düşük ama ses kalitesi daha iyidir.

Bu durum markalarda farklılık gösterebilir. Örnek; x markanın ohm değeri düşük olduğu halde y markanın yüksek ohm değere sahip olan hoparlöründen daha kaliteli ses çıakrabilir. O yüzden başta kaliteler eşit tutulan senaryoda diye belirttim.

Yeni konular

Geri
Yukarı