5300 TL sistem toplama

Bütçe
5300 TL

Yoriza

Centipat
Yıllar sonra laptop kullandıktan sonra masaüstü bir sisteme geçmeye karar verdim. Bayağı araştırma yaptıktan sonra kendimce bir sistem topladım fakat aklımda bazı soru işaretleri var yardımcı olursanız sevinirim.

Topladığım sistem:

Anakart: Gigabyte B450M S2H 479 TL- Trendyol.

İşlemci: AMD Ryzen 3 3300X 1.082TL- Sinerji.

Ekran kartı: GIGABYTE GTX 1660 SUPER OC 1.929 TL - sitem.

RAM: GeIL 16GB(2x8) Evo Spear AMD Edition 3000mhz 512TL - Sinerji.

SSD: WD Blue, 500GB M.2 459TL - amazontr.

Kasa: Spec Delta Rgb 650W 826TL -N11.

Bu haliyle küsuratları saymazsak 5287 TL yapıyor.
Bütçem ise 5300TL civarı belki 5400 olabilir.

Öncelikle sisteme Ryzen 5 3600 eklemek istiyordum fakat bütçem yeterli gelmiyor onun yerine 3300X tercih ettim. Fakat arkadaşıma sorduğumda kasaya çok fazla para verdiğimi ve onun yerine 3600 almam gerektiğini söyledi. Ben de kasa gibi yıllar boyu değiştirilemeyecek bir parçayı kalitesiz almak istemiyorum.

Sistemin şu anda ana amacı oyun ve günlük kullanım fakat ileride başka işler yapmak istediğimde bu işlemci konusunda sıkıntı yaşar mıyım?

İşlemciyi Ryzen 5 2600 ile değiştirmeli miyim veya diğer parçalardan kısıp 3600TL eklemeli miyim?

Diğer parçalar için açıkçası içim oldukça rahat. Sadece Sitem.com'un güvenilir olup olmadığından emin değilim başka bir yerden ekran kartı önerisine açığım. NVIDIA ekran kartını değiştirmek istemiyorum.

Hazır sistemlere baktığımda ise bu fiyata Ryzen 5 3600'lü opsiyonlar mevcut fakat SSD ve kasa gibi bileşenlerden oldukça kısılmış.

Biraz uzun oldu fakat oldukça kararsızım şimdiden teşekkürler.

Kasaya çok para vermemişsin, o çok para vermişsin diyen arkadaşların da çıkıp abuk subuk ürünler önerip ''kasa iste yeaa n'olacak'' mı diyecek? Gayet güzel tercih seninki. Hatta ucuz bile, o kasa 650W PSU ile 950-1000 TL normalde.

Sırf oyun için alıyorsan 3300X daha iyi olur 2600'den. İşlemciden yana sıkıntı yaşamazsın.

Eğer bütçene uyarsa ekran kartını MSI Gaming modelini alabilirsin: MSI GeForce GTX 1660 SUPER GAMING 6GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı

Windforce 2X'ler biraz sesli ve sıcak çalışıyor. Onun dışında gayet güzel.

Son düzenleme:
ekran kartı windforce alacaksan bundan al bence. 20 Tl ye güzel bir mause gelmiş oluyor.
Ram olarak da şunları al bence:
Hem Cl15 hemde birazcık daha uyguna geliyor. N11 de bir de kupon filan ayarlasan 100 Tl ye yakın bütçe arttırmış olursun. Üzerine biraz daha ekleyebilirsen r5 3600 alabilirsiniz.

Kasadan kısmanızı kesinlikle önermem. Güzel bir fiyat performans kasası bulmuşsunuz.

Anakartınızın bildiğim kadarıyla tek bir M.2 slotu mevcut. Seçtiğiniz SSD, sata SSD'lere yakın performans gösterecektir. SSD olarak şimdilik sata SSD alıp ileride ihtiyacınız olduğu taktirde üst düzey bir M.2 NVMe SSD alabilirsiniz.

Buradaki sata olanı alırsanız, M.2 slotunuz ileride yapacağınız bir yükseltme için boş kalmış olur.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı