5600X sistemde oyun oynarken ekran gidiyor

• Konuyu başlatan vKai
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 765

vKai

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Uçak Teknisyeni
Öncelikle merhaba 2 tane sorunum var bu sorunlar aynı nedenden dolayı mı farklı nedenlerden dolayı mı çözemedim. Öncelikle GSKILL 32GB (2x16GB) Trident Z Neo RGB 3600MHz CL16 DDR4 Dual Kit Ram model RAM'larım var fakat bunların hızlarını XMP açık olsun kapalı olsun her bilgisayar açılışında ekran gelmiyor Windows sesi klavye RGB'leri yanıyor fakat bilgisayarda ekran gelmiyor anakart üstünde RAM ışıkları yanıyor daha önce RAM'ı 3600 XMP'de açtığım da ya da manuel 3600 getirdiğim de yaşıyordum şu anda 2133MHz halinde bile bilgisayar açılmıyor reset düğmesine bastığım da açılıyor. 2 sorunum şu farklı oyunlar da ekranlarım bir anda kararıyor oyun sesi geliyor bilgisayar çalışıyor eminim fakat ekranlar gidiyor ve reset atmak zorunda kalıyorum bu sorunu her oyunda yaşamıyorum 10 oyunun 3'ünde falan yaşıyorum ekran kartım 6800XT - 5600X işlemcim var sisteme yüklenmiyor bile oyun ama ekran kararıyor bu sorun RAM'lardan dolayı olabilir mi?

Çalışan sistem üzerinde RAM arıza verdiğinde Windows ve oyunlarındaki çevre sesleri nasıl çalışmaya devam edebilir ki peki?

Burada haklısınız ama bilgisayar açılırken Discord gibi uygulama sesleri geliyor ama ekran gelmiyor anakarta baktığımız da RAM ışığının yandığını gördüğüm gibi RAM'ı kurcaladığım da düzeldiğini gördüm. Bundan yola çıkarak o sonuca vardım.

Burada haklısınız ama bilgisayar açılırken Discord gibi uygulama sesleri geliyor ama ekran gelmiyor anakarta baktığımız da RAM ışığının yandığını gördüğüm gibi RAM'ı kurcaladığım da düzeldiğini gördüm. Bundan yola çıkarak o sonuca vardım.
Bu söylediğiniz şey aslında tamamen şu; Ben bilgisayarımı normal başlatıyorum, bilgisayarım açılıyor masaüstüne geliyor, gerekli programlar önyükleniyor ve bildirim sesleri aldığım sırada görüntüyü kaybediyorum. Bildirim sesleri gelmeye devam ediyor.

Ram'lerin arızalandığı açık bir sistemde Ses'lerin gelmeye devam edeceğine inanmıyorum ben bu doğru bir şey ise biri beni aydınlatsın.Hâ eğer ki 2 Slot üzerinde de RAM kullanıyor isen RAM'lerinden biri arıza yaptığında dediğini normal bulurum.

Yok olay şöyle Power düğmesine basıyorum ekran da hiçbir belirti yok anlık vs tamamen siyah arkadan bildirim sesleri geliyor klavyenin ışıkları vs yanıyor bunlar olurken ekran yok ve anakart üstünde RAM ışıkları yanıyor. RAM'larım Dual farklı slotlara takmayı denedim tek olarak denedim aynı sorun devam etti.
Bu söylediğiniz şey aslında tamamen şu; ben bilgisayarımı normal başlatıyorum, bilgisayarım açılıyor masaüstüne geliyor, gerekli programlar önyükleniyor ve bildirim sesleri aldığım sırada görüntüyü kaybediyorum. Bildirim sesleri gelmeye devam ediyor.

RAM'lerin arızalandığı açık bir sistemde Ses'lerin gelmeye devam edeceğine inanmıyorum ben bu doğru bir şey ise biri beni aydınlatsın. Hâ eğer ki 2 slot üzerinde de RAM kullanıyor isen RAM'lerinden biri arıza yaptığında dediğini normal bulurum.

Mesela şu an da 2 ve 4 slota takılı RAM'ları çıkartıp 1 ve 3 slota taktım bu sefer açılmak yerine 4 5 kere açılıp kapandı sonra bir ekran geldi F1'e basıp BIOS'a geçtim oradan XMP'yi devre dışı bıraktım şu an Power düğmesine basınca açılıyor sorunsuz. Anlamış değilim kafayı yiyeceğim. Eminim 1 2 hafta sonra tekrar aynısı olacak bakalım tekrar 2 ve 4 slota takarım.

Son düzenleme:
Yok olay şöyle Power düğmesine basıyorum ekran da hiçbir belirti yok anlık vs tamamen siyah arkadan bildirim sesleri geliyor klavyenin ışıkları vs yanıyor bunlar olurken ekran yok ve anakart üstünde RAM ışıkları yanıyor. RAM'larım Dual farklı slotlara takmayı denedim tek olarak denedim aynı sorun devam etti.

Mesela şu an da 2 ve 4 slota takılı RAM'ları çıkartıp 1 ve 3 slota taktım bu sefer açılmak yerine 4 5 kere açılıp kapandı sonra bir ekran geldi F1'e basıp BIOS'a geçtim oradan XMP'yi devre dışı bıraktım şu an Power düğmesine basınca açılıyor sorunsuz. Anlamış değilim kafayı yiyeceğim. Eminim 1 2 hafta sonra tekrar aynısı olacak bakalım tekrar 2 ve 4 slota takarım.
Sadece tek 1 RAM kullanır mısın? Tüm ramlerini sırasıyla değiştirerek.

Çalıştıran slotlarda kullanarak stabil kullanmayı denediniz mi?

Şu anda stabil açılışta vs sorun yok oyunları denemedim ona da bakacağım şimdi asusa mail gönderdim XMP için düzgün çalışmıyor aynı donanımlardaki insanlarda çalıştıramamış kimisi manuel overclock yapmış kimisi benim gibi 2133 de kullanıyor.

Geri
Yukarı