5700G APU sistemde RAM OC yapma

25THORDER

Centipat
Malum ekran kartı fiyatlarından ve stok sorunlarından dolayı ekran kartı alma kararımı erteledim. APU sistemimden yararlanmak istiyorum ama RAM MHz yetersiz buluyorum. OC yapmayı düşünüyorum fakat pek bilgim yok yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

Crucial Ballistix 8 GB 3000MHz DDR4 RAM BLS8G4D30AESBK X2.

ASUS TUF B450-PRO Gaming AMD B450 socket AM4 Ryzen DDR4 4400(O.C)MHz

AMD 5700G.

Zalman 600W.

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
5. nesil işlemcilerin bellek kontrolcüsü nasıl acaba?
BIOS'a gir F7 basıp Advanced Mode'ye gir.
Oradan Ai Tweaker diye bir menü olacak. Orada DRAM Frequancy'i 3600, FCLK Frequency: 1800 yap.
DRAM Timing... diye bir şey olacak. Oraya gir ve yukarıdan aşağı şu değerleri yaz: "14-18-8-14-21" Biraz daha in ve "Gear Down Mode" olacak, onu disable yap.
Ardından oradan bi' önceki sekmeye geri dön ve DRAM Voltage'yi 1.45 yap.
F10 bas kaydet çık. AIDA 64 ile bellek testi yap, bakalım Latency kaçmış?

5. nesil işlemcilerin bellek kontrolcüsü nasıl acaba?
BIOS'a gir F7 basıp Advanced Mode'ye gir.
Oradan Ai Tweaker diye bir menü olacak. Orada DRAM Frequancy'i 3600, FCLK Frequency: 1800 yap.
DRAM Timing... diye bir şey olacak. Oraya gir ve yukarıdan aşağı şu değerleri yaz: "14-18-8-14-21" Biraz daha in ve "Gear Down Mode" olacak, onu disable yap.
Ardından oradan bi' önceki sekmeye geri dön ve DRAM Voltage'yi 1.45 yap.
F10 bas kaydet çık. AIDA 64 ile bellek testi yap, bakalım Latency kaçmış?

Bir kaç makaleye baktım DRAM Voltage'yi 1.45 demişsin 1.40 geçmeyi önermiyorlar bir sıkıntı olmasın

Çok bilgiliysen neden kendin yapmıyorsun? Ek olarak çipe bağlı bir durum bu. Ballistix'lerde Micron E var ve bu çiple 1.5V'lara kadar çıkılabiliyor.
Bu konuda 1.6V bile kullanılmış.

Çok bilgiliysen neden kendin yapmıyorsun? Ek olarak çipe bağlı bir durum bu. Ballistix'lerde Micron E var ve bu çiple 1.5V'lara kadar çıkılabiliyor.
Bu konuda 1.6V bile kullanılmış.
bilgili olmadığımı zaten söyledim bir kaç konu baktım dedim :)

Yeni konular

Geri
Yukarı