5800X sistemde USB ile veri aktarımı sırasında "Bu işlemi tamamlamak için yeterli bellek yok" hatası

lastarchitect

Centipat
Daha fazla  
Meslek
İçmimar
Merhabalar.

Bugün Game Garaj'dan yeni gelen hazır sistemimi işinde profesyonel olan bir bilgisayarcı arkadaşımla beraber kurduk.

Windows 11 Home kuruldu.
Chipset, grafik vb. sürücü güncellemelerinin hepsi yapıldı.
BIOS'un 22 Şubat'da çıkan son güncellemesi de yapıldı.

Bunlardan sonra sistem muntazam bir şekilde çalışıyordu. Laptopumdan 90 GB'lık bir dosyayı önce Samsung 128GB 3.1 Fit Plus USB belleğimi biçimlendirip ardından içine aktardım. İşlem 15-20 dakikada sorunsuz bitti. Sonra USB'yi kasama taktım, masaüstüne bir klasör oluşturup içine sürükledim. 90 GB'lık dosya için 4-5 dakika süre gösteriyordu. 320 MB/s gibi hızlı bir şekilde veri aktarımı yaparken henüz 1 dakika dolmadan veri aktarım hız grafiği birden 0'a indi ve "Bu işlemi tamamlamak için yeterli bellek yok" uyarısı verdi. Ardından devam et veya iptale tıkladığımda mouse komple gitti ve hareket etmez oldu. Klavyeden yeniden başlatmaya çalıştığımda "yeniden başlatılıyor" ibareli ekran 4-5 dakika öylece durdu. Akabinde birkaç defa denedim ve hepsi hüsran oldu...

Bu güzelim sistemde neden böyle bir problemle karşılaşmış olabilirim ?

Bilgisayarcı arkadaşım Windows 11'de büyük dosyalarda 1-2 defa böyle bir problem yaşamış fakat nedenini bulamamış. Acaba sorun Windows 11' de mi ya da BIOS'un son güncellemesinde mi ya da başka bir şey mi bilemiyorum...

Yardımcı olabilirseniz minnettar olurum.
Kıymetli cevaplarınız için şimdiden teşekkürler 🙏🏻

SİSTEM

İşlemci:
AMD Ryzen 7 5800X
Anakart: MSI MAG B550M (4400 MHz'ye kadar)
Ekran Kartı: Palit RTX3060 Dual 12 GB 192 Bit
Bellek: Kingston Fury Beast 2x16 GB 3600-CL18
M.2 SSD: Samsung 970 EVOPLUS 1 TB
HDD: Seagate Barracuda 2 TB 7200 RPM
Sıvı Soğutucu: Cooler M. Masterliquid 240 RGB
Kasa: DLX-21 Mesh - 650w 80+ Bronz Tempered
Monitör: HP Omen 27i 165 Hz - 1 Ms - IPS
Klavye: Logitech MX Keys
Mouse: HP 250 1600 DPI
Bu problemle karşılaşan kimse yok mu ?
Yardımcı olursanız çok sevinirim..

Son düzenleme:
Sistemin donup kilitlenmesi yazılımsal bir sorunu da gösteriyor olabilir. Kopyalama yaparken kaynak izleyicisinden RAM kullanımını kontrol edin. Anormal (2-3GB RAM) kullanımı var ise Windows'tandır. Kopyalama programı kullanıp deneyin. Eğer sorun gözükmüyor ise kesinlikle Windows kopyalama bileşeni ile ilgilidir.

Sistemin donup kilitlenmesi yazılımsal bir sorunu da gösteriyor olabilir. Kopyalama yaparken kaynak izleyicisinden RAM kullanımını kontrol edin. Anormal (2-3GB RAM) kullanımı var ise Windows'tandır. Kopyalama programı kullanıp deneyin. Eğer sorun gözükmüyor ise kesinlikle Windows kopyalama bileşeni ile ilgilidir.
Bu arada az önce olay görüntüleyicisinden hataya bakmak aklıma geldi. "Sayfalama işlemi sırasında \Device\Harddisk2\DR2 aygıtında bir hata algılandı." yazıyor hocam. Ne anlama geliyor olabilir acaba ?

Yeni konular

Geri
Yukarı