5800x3D kule tipi soğutucu yeter mi?

ah4tmx

Hectopat
RAM
Corsair 2x8gb 3200 mhz cl 16
Ekran kartı
Rx 6800
Anakart
Msi b550 gaming edge wifi
Merhaba 5800x3D işlemcisini aldım indirimde görünce dayanamadım. 5600X'ten geçiş yapacağım. Halihazırda Dark X124 kule tipi soğutucu var ve 5600X'e fazlasıyla yetiyor. X3D ısınan bir işlemci bunu biliyorum. 1080p oyuncusuyum ve Max 144 FPS ile sabitliyorum. Oyunları endişem şu illa sıvı soğutucu gerekiyorsa kasam destekler mi bilemiyorum. Kule tipi soğutucular hem hesaplı hem de sevdiğim kullandığım bir model all Core -30 gibi UV işlerini de yapacağım. Bu şartlar altında ne tavsiye edersiniz idare eder mi eldeki yoksa yok değiştir idare etmez mi? Kasam Aerocool Aero 800 modeli biraz eski bir model çünkü.

Merhaba 5800x3D işlemcisini aldım indirimde görünce dayanamadım. 5600X'ten geçiş yapacağım. Halihazırda Dark X124 kule tipi soğutucu var ve 5600X'e fazlasıyla yetiyor. X3D ısınan bir işlemci bunu biliyorum. 1080p oyuncusuyum ve Max 144 FPS ile sabitliyorum. Oyunları endişem şu illa sıvı soğutucu gerekiyorsa kasam destekler mi bilemiyorum. Kule tipi soğutucular hem hesaplı hem de sevdiğim kullandığım bir model all Core -30 gibi UV işlerini de yapacağım. Bu şartlar altında ne tavsiye edersiniz idare eder mi eldeki yoksa yok değiştir idare etmez mi? Kasam Aerocool Aero 800 modeli biraz eski bir model çünkü.
5800x3D BIOS üzerinden PBO desteklemiyor. Üçüncü parti yazılım kullanman lazım.
O soğutucu yetmeyecektir.
Kasanız eski, içine en azından 240mm sıvı soğutma takamayacaksanız yenisini almanız lazım.

Kaldı ki madem 144FPS sabit oynuyorsunuz neden bu işlemciyi satın aldınız?

1674252883355.png

Undervolt yaparsanız yetebilir bu konuda bilgim yok ancak hava soğutma için, Noctua DH15 (S), Scythe Fuma2, Mugen5 tavsiye ederim. Bütçemi ayarladığımda 13600K için bu soğutuculara geçeceğim.

5800x3D BIOS üzerinden PBO desteklemiyor. Üçüncü parti yazılım kullanman lazım.
O soğutucu yetmeyecektir.
Kasanız eski, içine en azından 240mm sıvı soğutma takamayacaksanız yenisini almanız lazım.

Kaldı ki madem 144FPS sabit oynuyorsunuz neden bu işlemciyi satın aldınız?

Eki Görüntüle 1639640

X3D bayağı iyi bir model DDR5 platformuna bile kafa tuttuğu için iyisini istedim ayrıyeten 6 çekirdek beni çekindirdi her zaman ve ileride GPU upgrade yaparsam beslesin diye ama siz böyle yazınca vazgeçesim geldi kasaya 240 mm oluyor ama kalınlık olarak Arctic Freezer 240 mm yi desteklemiyor diğer soğutucular olabilir belki siparişi iptalmı etsem ne yapsam bilemedim şimdi sizce ne yapmam mantıklı olur ben indirimi görünce bir hevesle aldım düşünemeden de.

X3D bayağı iyi bir model DDR5 platformuna bile kafa tuttuğu için iyisini istedim ayrıyeten 6 çekirdek beni çekindirdi her zaman ve ileride GPU upgrade yaparsam beslesin diye ama siz böyle yazınca vazgeçesim geldi kasaya 240 mm oluyor ama kalınlık olarak Arctic Freezer 240 mm yi desteklemiyor diğer soğutucular olabilir belki siparişi iptalmı etsem ne yapsam bilemedim şimdi sizce ne yapmam mantıklı olur ben indirimi görünce bir hevesle aldım düşünemeden de.
İleride ekran kartı yükseltmesi yapacaksanız mecburen monitör yükseltmesi yapmanız veya yazılım ile ekran çözünürlüğünü arttırmanız gerekir. 1080p'de zaten çok güçlü olan bir ekran kartı kullanıyorsunuz. 1-2 jenerasyon sonra daha güçlüsüne geçince işlemci kavramları da değişir, çözünürlük kavramları da. Şuan sahip olduğunuz performanstan memnunsanız iptal edin. Yok sadece ihtiyacımdan değil; bu benim keyfim, ben ara sıra parça değiştiririm diyorsanız da karar sizin.

İleride ekran kartı yükseltmesi yapacaksanız mecburen monitör yükseltmesi yapmanız veya yazılım ile ekran çözünürlüğünü arttırmanız gerekir. 1080P'de zaten çok güçlü olan bir ekran kartı kullanıyorsunuz. 1-2 jenerasyon sonra daha güçlüsüne geçince işlemci kavramları da değişir, çözünürlük kavramları da. Şu an sahip olduğunuz performanstan memnunsanız iptal edin. Yok sadece ihtiyacımdan değil; bu benim keyfim, ben ara sıra parça değiştiririm diyorsanız da karar sizin.

Ekran kartını 1080P'de kullanma sebebim sistem gereksinimleri hızla artıyor ve 1080PDENde ben memnunum odam küçük ve 24 inç yetiyor fazlasıyla eğer öyleyse masraf çok çıkacak monitör ekran kartı soğutucu kasa en iyisi gittiği gibi kullanmak sanırım tek düşüncem 5600X yeterli gelir mi bu şartlarda.

Ne diyorsunuz arkadaşlar 6952 TL şu an X3D modeli ama benim sanırım ka.

Ekran kartını 1080P'de kullanma sebebim sistem gereksinimleri hızla artıyor ve 1080PDENde ben memnunum odam küçük ve 24 inç yetiyor fazlasıyla eğer öyleyse masraf çok çıkacak monitör ekran kartı soğutucu kasa en iyisi gittiği gibi kullanmak sanırım tek düşüncem 5600X yeterli gelir mi bu şartlarda.
Ben 3090 kullanıcısıyım, 1440p ekrana sahibim. 5600X bana yetiyor. Problem yaşadığım bir oyun daha olmadı. Her oyunu ultra ayarlarda 100FPS üstü oynatabiliyor. Evet, darboğaz yapıyor da sizin de belirttiğiniz gibi oyunların gereksinimleri arttıkça 4k yerine 1440p tercih ettiğim için oldukça uzun ömürlü bir sistemim olacak zaten. Aynı sizin şimdi 1080p tercih etmeniz gibi.
7K az para değil, bu harcamanın size tam faydası olmayacaksa ki kendi deyiminize göre pek faydası olmayacak gibi, benim fikrim iptal etmeniz yönünde.

Deseniz ki çok yüksek FPS'lere ihtiyacınız var ve oldukça rekabetçi oyun oynuyorsunuz o zaman daha mantıklı olur. Çünkü 5800x3d neredeyse tüm oyunlarda 240+FPS bile verebilecek güçte. Fakat 5600x'i de küçük görmemek lazım. O da her oyunu en az 165+ FPS verebilecek güçte. Ona göre karar verin.

Maalesef 5-10 yıl sonrasını da şimdiden tahmin edemiyoruz.

Ben 3090 kullanıcısıyım, 1440p ekrana sahibim. 5600X bana yetiyor. Problem yaşadığım bir oyun daha olmadı. Her oyunu Ultra ayarlarda 100FPS üstü oynatabiliyor. Evet, darboğaz yapıyor da sizin de belirttiğiniz gibi oyunların gereksinimleri arttıkça 4K yerine 1440p tercih ettiğim için oldukça uzun ömürlü bir sistemim olacak zaten. Aynı sizin şimdi 1080p tercih etmeniz gibi.
7K az para değil, bu harcamanın size tam faydası olmayacaksa ki kendi deyiminize göre pek faydası olmayacak gibi, benim fikrim iptal etmeniz yönünde.

Deseniz ki çok yüksek FPS'lere ihtiyacınız var ve oldukça rekabetçi oyun oynuyorsunuz o zaman daha mantıklı olur. Çünkü 5800x3D neredeyse tüm oyunlarda 240+FPS bile verebilecek güçte. Fakat 5600X'i de küçük görmemek lazım. O da her oyunu en az 165+ FPS verebilecek güçte. Ona göre karar verin.

Maalesef 5-10 yıl sonrasını da şimdiden tahmin edemiyoruz.

Peki teşekkürler ben anlık hevesle atıldım o yüzden oldu siparişi iptal ediyorum. Çok faydası olmayacak bana bu kullanımda.

Peki teşekkürler ben anlık hevesle atıldım o yüzden oldu siparişi iptal ediyorum. Çok faydası olmayacak bana bu kullanımda.
Bu kadar yazdım ama biraz video kanıt da sunmak lazım:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
1674255024294.png

1674255091744.png

Bu kadar yazdım ama biraz video kanıt da sunmak lazım:

Eki Görüntüle 1639664
Eki Görüntüle 1639666

Evet devasa farkda yokmuş aslında 5600X i satar üstüne korum diyordumda sırf işlemciyle bitse olurduda soğutucusu ayrı dert kasa ayrı dert.

Yeni konular

Geri
Yukarı