5900X sistem yükseltme

Şu an mı alsın diyorum ben?

Valorant yayını için sence de 5900X fazla değil mi? 5800X/5600X ile daha iyi bir ekran kartı daha mantıklı olmaz mı? Bunu söylemeye çalışıyorum, sisteme çok fazla o CPU. Daha dengeli bir sistem kurulması taraftarıyım ben.

İşte daha iyi bir ekran kartı dediğin RTX değilse gereksiz bir harcama olarak olmaz mı? GTX 1060 6 GB'den 1660'a yükseltmek Ryzen 7, Ryzen 9 sistemine.

Şuan mı alsın diyorum ben?

Valorant yayını için sence de 5900X fazla değil mi? 5800X/5600X ile daha iyi bir ekran kartı daha mantıklı olmaz mı? Bunu söylemeye çalışıyorum, sisteme çok fazla o CPU. Daha dengeli bir sistem kurulması taraftarıyım ben.
Hayır mantıklı değil. Valorantta hedef 360fps-280fps olur her zaman yayın açtığınızda bu değerleri almanız çok zor. 5600x'in yayın açıkken vereceği fps ilk zamanlarda 300ü belki bulur sonra 200 e kadar düşer. Güçlü işlemci her zaman iyidir alabildiği sürece. Zaten almayacakmış arkadaş ekran kartı ki mantıklı olan almaması zaten. Diğer mantıklı olan ise alabildiği kadar güçlü bir işlemci alması. Ekran kartını da zaten bildiğimiz sorunlar çözülünce yükseltir arkadaş sorun olur mu diye sormuş olmaz yani.

İşte daha iyi bir ekran kartı dediğin RTX değilse gereksiz bir harcama olarak olmaz mı? GTX 1060 6 GB'den 1660'a yükseltmek Ryzen 7, Ryzen 9 sistemine.
RTX sizin için farketmiyor, Valorant oynayacaksınız sanırım sadece. Doğru mu? Ve monitörünüz kaç hertz acaba?
Hayır mantıklı değil. Valorantta hedef 360fps-280fps olur her zaman yayın açtığınızda bu değerleri almanız çok zor. 5600x'in yayın açıkken vereceği fps ilk zamanlarda 300ü belki bulur sonra 200 e kadar düşer. Güçlü işlemci her zaman iyidir alabildiği sürece. Zaten almayacakmış arkadaş ekran kartı ki mantıklı olan almaması zaten. Diğer mantıklı olan ise alabildiği kadar güçlü bir işlemci alması. Ekran kartını da zaten bildiğimiz sorunlar çözülünce yükseltir arkadaş sorun olur mu diye sormuş olmaz yani.
5900X'e laf atmıyorum zaten, dengeli bir sistem toplanmasından bahsediyorum. Daha sonra ekran kartı almayı planlıyorsa tartışılacak bir şey kalmıyor zaten.

Adobe programları da belirtilmiş. Özellikle Premiere işlemciye yüklenebilir. Yayın yaptığı ayarları bilmiyorum fakat kabaca hesaplarsak 5600X’ten %50 işlemci zamanı çalıyorsa 5900X’ten %25 işlemci zamanı çalacak. E-Spor oyunlarında işlemcin ne kadar iyi, ne kadar rahat o kadar iyi, daha dengeli olur demişsiniz fakat işin dengesi o.
Ha bana kalsa ben de ekran kartına biraz yatırım yapardım, Premier ekran kartını sadece render aşamasında verimli kullansa da yayın programları kullanıyor. Mining ortadan kalkınca düşünülebilir, ama çekirdekten kısmak mantıklı değil.

Geri
Yukarı