5GHz Wi-Fi'de hız değerleri 0 çıkıyor

Daha fazla  
Geçen haftalarda yeni anakart ve işlemci aldığım için bilgisayara format atıp temiz kurulum yapmıştım. Ondan sonra ne olduysa 5GHz Wi-Fi'den bir türlü verim alamadım. Geçen günlerde sıkıntısız çalışıyordu ama bilgisayar açıldıktan 5-10 saniye sonra bağlandığı için driverları silip baştan kurmuştum. Çünkü eskiden PC açılır açılmaz bağlanırdı. Bu sefer bu sorun çözüldü ama şimdi 5GHz üzerinden internete erişemiyorum. Siteler çok geç açılıyor. Speedtest'te internet hızım direkt 0 çıkıyor. 2.4GHz'de bir sıkıntı oluşmuyor. Driverı tekrar silip, Windows ayarlardan ağ sıfırlama yapıp tekrar kendi sitesinden kurdum ama yine aynı. Modem de uzakta değil çekim kalitesi Full. Modemimde Tenda AC5v3. Kanal değiştirmeyi de denedim. Bu sıkıntıyı nasıl çözebilirim?

Kullandığım Wi-Fi adaptör: Edup AC 1689.
Kullandığım driver: http://www.szedup.com/ep-ac1689-driver/

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2021-01-25 212753.png
    Ekran görüntüsü 2021-01-25 212753.png
    31 KB · Görüntüleme: 49
  • Ekran görüntüsü 2021-01-25 213215.png
    Ekran görüntüsü 2021-01-25 213215.png
    25 KB · Görüntüleme: 46
  • InkedEkran görüntüsü 2021-01-25 212835_LI.jpg
    InkedEkran görüntüsü 2021-01-25 212835_LI.jpg
    32,3 KB · Görüntüleme: 57
Son düzenleyen: Moderatör:
Kanal değiştirme olmadıysa MHz değiştirmeyi deneyin otomatik olmasın bazı cihazlar düşük frekanslarda daha verimli bazıları yüksek frekanslarda verimli oluyor.

Benim Airties modem düşük MHz ve düşük frekans ta iyi çalışıyor.

İyi çalışıyordan kastım frekans yükseltirsem TV 5 GHz frekans görmüyor ama cep telefonu görüyor örnek olarak.

Kanal değiştirme olmadıysa MHz değiştirmeyi deneyin otomatik olmasın bazı cihazlar düşük frekanslarda daha verimli bazıları yüksek frekanslarda verimli oluyor.

Benim Airties modem düşük MHz ve düşük frekans ta iyi çalışıyor.

İyi çalışıyordan kastım frekans yükseltirsem TV 5 GHz frekans görmüyor ama cep telefonu görüyor örnek olarak.

Dediğiniz gibi denedim. 60 ve 80 de çalışmadı ama 20 de çalıştı. Eskiden oto şekilde sıkıntısız bağlanıyordu. Bütün frekansları PC ve telefonum da görüyor aynı şekilde. Telefonda 80 MHz de sıkıntısız son hızı alıyorum. Bunun nedeni ne olabilir? Eskiden sıkıntı yoktu çünkü.

Sebebini bilemeyeceğim ama çevremizde çok kablosuz ağ var ondan olabilir bende ilk aldığımda çevremde fazla kablosuz ağ yoktu şimdi tarama yapınca liste sonu görünmüyor. Düşük MHz alınca çözüldü.

Aynı Wi-Fi adaptörünü laptopa takıp denedim onda sıkıntısız 70 Mbps hız alıyorum hiçbir Wi-Fi ayarı yapmadan. Bu konuda başka fikri olan var mı, driver çakışması benzeri bir şey olmuş olabilir mi?

Edit: Sorunu çözdüm. Direk anakartta bulunan bütün USB portlarında bahsettiğim sıkıntı oldu. Kasanın önündeki USB portunu kullanınca çözüldü. Ayrıca anakarta bağlı USB portuna USB Hub takıp ona takınca da sıkıntısız çalışıyor. Garip bir sorun. Kısaca anakarta direk takmamam gerekiyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı