5v 2A Adaptör Yerine 5.3v 2A Adaptör Kullanma

Berkay Aydın

Hectopat
Daha fazla  
Dört yıldan beri kullandığım Samsung Galaxy Note 3 (<3) telefonumu emekliliğe ayırarak Xiaomi Redmi Note 6 Pro modeline geçtim. Kutunun içinden 5v 2A değerlerinde biraz büyükçe bir şarj adaptörü çıktı. Adaptörün hiçbir problemi yok fakat şarj süresi konusunda biraz saplantılı olduğum için Ampere uygulaması ile kontrol ettim. Yaklaşık minimum 1450 mA, maksimum 1860 mA ve ortalama 1500-1600 mA değerleri ile şarj ettiğini gördüm. Note 3 telefonumu sürekli 1800 mA ile şarj ettiğim için düşük geldi. Daha sonra eskiden kullandığım (4 yıllık orijinal 5.3v 2A adaptör + Ugreen kablo) şarj aleti ile denedim ve genelde 1900-2000 mA arası değerler aldığımı fark ettim. Hacim olarak neredeyse yeni adaptörün yarısı kadar. Hesaplayınca %30'luk bir fark oluşuyor ki bu eğer orijinalle 2 saatte şarj olacaksa Samsung adaptörümle 1.5 saatte olacak demek oluyor. Sizce eski adaptörümü kullanmamın bataryaya ve voltaj düzenleyici devrelere kısa ya da uzun vadede bir zararı olur mu?

Bildiğim kadarıyla, bataryanın üstünde yazan değerlere göre şarj etmelisin. Diğer türlü hem batarya ekstra ısınır, ekstra ömrü gider.

Yavaş olsun. Hani, acil bir durumda diğerini tak ama.

Ben olsam orijinal adaptörü kullanırdım. Hacim ve ebat için birşey diyemem.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı