60 Hz monitör gerçekten 75 Hz oluyor mu?

Aliyuksell

Kilopat
Daha fazla  
60 Hz 24 ınc monitörüm var. Doğru bir şekilde 75 Hz e overclock ettim. Fakat bazı forumlarda overclock etsen de o değeri alamıyor olabilirsin gibi yorumlar var. Bunu nasıl anlarım ve bu işlem zararlı mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
60 Hz 24 ınc monitörüm var. Doğru bir şekilde 75 Hz e overclock ettim. Fakat bazı forumlarda overclock etsen de o değeri alamıyor olabilirsin gibi yorumlar var. Bunu nasıl anlarım ve bu işlem zararlı mı?

Basit ufo screen test yaz Web'e otomatik ekranda belirecek kaç Hertz olduğu.

V-SYNC açıp FPS değerinin kaça sabitlendigine bakabilirsiniz. 75hz ise 75e sabitleyecektir.

Evet V-Sync'de 75 hz sabitleniyor.
Bir de madem bu monitör rahatlıkla 75 Hz veriyor neden bunu 60 Hz diye satarsın ya da böyle kullandırırsın?

Son düzenleme:
Evet V-Sync'de 75 hz sabitleniyor.
Bir de madem bu monitör rahatlıkla 75 Hz veriyor neden bunu 60 Hz diye satarsın ya da böyle kullandırırsın?
Fabrika çıkışı olarak güvenli olan 60Hz kullanıyorlar. Çünkü kullandıkları donanımlar daha yüksek değerleri karşılayamıyor genelde. Over-drive işlemi de aslında monitörü biraz zorlayan bir işlem. Renk kayıpları, görüntüde yırtılma ve ghosting gibi yan etkileri oluyor. Ancak düşük çözünürlüklerde 75Hz olarak kullanabilirsin. Mesela FPS oyunları oynuyorsan 4:3 1024x768 ile 75Hz çoğu monitör rahatlıkla verebiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı