600 TL bütçe PSU önerisi

aceloq

Hectopat
Makaleler
5
Merhabalar. 600W ve üstü güç kaynağı bakıyorum. Bütçem maksimum 600 TL. Araştırmalarım sonucu 5 adet güç kaynağı buldum ve bunların arasında tercih yapmakta zorlanıyorum. İlk önceliğim kaliteli, uzun ömürlü olması, İkincisi sessiz fana sahip olması. İçlerinden bana en mantıklı gelen ürün. Gigabyte G750H. Hem yarı modüler hem de 80+ Gold. Ama diğerlerine göre de en ucuzu bu. Acaba bu ucuzluğun bir olumsuz nedeni var mı yoksa rekabet etmek amaçlı ülkemizde ucuz fiyata mı satılıyor? Bu ürünlerin hepsine 80+ sitesinden baktım ve en kötüsü bile %85 verimlilik sağlıyor. Sizce hangisini tercih etmeliyim ya da bunların dışında sizlerin önerisi var mı? Şimdiden teşekkürler.

Sertifika Tarihi: 2015

Sertifika Tarihi: 2013

Sertifika Tarihi: 2016

Sertifika Tarihi: 2017

Sertifika Tarihi: 2009

Sertifika tarihine göre üretim başlangıcının da yaklaşık olarak o yıllarda olduğu çıkarımında bulunuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gigabyte'ın bu modeli F/P diyebilirim. Yani fiyatına göre iyi.

Aşağıda ki modellerde kendini kanıtlamış ve alınabilir :) ;

FSP Hydro G

HP1-J750GD-F12S

SEA-S12II-620

FSP Hyper K

Sharkoon WPM 650W Tam Modüler

Liste böyle uzar gider :) . Bütçene göre öneri yapmaya çalıştım. Bunların hiçbiri seni üzmez diye düşünüyorum :) .

Arkadaşın da demiş olduğu gibi kaliteli PSU'lar seçmişsiniz hiçbiri sizi üzmez. Ben olsam Gigabyte G750H modelini alırdım. Aslında Gigabyte G750H modeli ile FSP RAIDER II modelinin arasında kaldım. Sanırım Gigabyte'ta gold sertifika var o yüzden onu tercih ederim.

Arkadaşlar Gigabyte en mantıklısı geldi şimdi ancak bir problem var. Ben uzun ömürlü olmasını istediğim için ve ilerde x570 gibi bir anakarta geçersem 8+4 cpu bağlantısı istiyor. Gigabyte da bu sadece 1 tane 8 pin cpu bağlantısı varmış. Sizce sorun olabilir mi ? Gigabyte yerine bu modeli alsam mantıklı olur mu ? Bu modelde x2 8 pin bağlantısı varmış.

Sharkoon markasının iyi olduğunu duymuştum ancak psuda ne kadar kaliteli, kime ürettiriyor , sessizliğinin nasıl olduğuna dair pek bir bilgi bulamadım.
Gigabyte'ın bu modeli F/P diyebilirim. Yani fiyatına göre iyi.

Aşağıda ki modellerde kendini kanıtlamış ve alınabilir :) ;

FSP Hydro G

HP1-J750GD-F12S

SEA-S12II-620

FSP Hyper K

Sharkoon WPM 650W Tam Modüler

Liste böyle uzar gider :) . Bütçene göre öneri yapmaya çalıştım. Bunların hiçbiri seni üzmez diye düşünüyorum :) .

Hocam 600 TL civarına FSP Hydro G bulamadım. Şu an kullandığım high power zaten hiç memnun değilim. Daha bilindik marka almak istiyorum.

Son düzenleme:
High Power F/P ürünü. Bende kullanıyorum ve memnunum. Hangi modelini kullanıyorsun? Sharkoon firması da F/P ürünler üretiyor. Kaliteli güç kaynakları var. Eğer FSP Hydro G bulamadıysanız, attığınız Sharkoon güç kaynağını alabilirsiniz :) .

High Power F/P ürünü. Bende kullanıyorum ve memnunum. Hangi modelini kullanıyorsun? Sharkoon firması da F/P ürünler üretiyor. Kaliteli güç kaynakları var. Eğer FSP Hydro G bulamadıysanız, attığınız Sharkoon güç kaynağını alabilirsiniz :) .

HPG-600BR-H12S

Fan gurultulu , kotu bir koku veriyor, garip elektrik sesleri cikabiliyor bazen ve pc resetleniyor bazen.

WPM Gold Zero almayın avantajları emsallerine göre güzel ama koruma eksikliği sebebi ile önermiyorum.
Sharkoon markasının iyi olduğunu duymuştum ancak psuda ne kadar kaliteli, kime ürettiriyor , sessizliğinin nasıl olduğuna dair pek bir bilgi bulamadım.
WPM Gold Zero, CWT'nin GPS platformunu kullanıyor.

Bu arada High Power marka sahibi Sirtec, Sirfa olarakta geçer orta segment için baz alırsam en az CWT, HEC firmalar kadar kaliteli güç kaynakları yapıyor. Markaya göre değil modele göre yorum yapılmalı belirttiğiniz modelde giriş seviye bir model ne olduğu belirsiz.
Benim tavsiyem bu modelden yana olucaktır.

WPM Gold Zero almayın avantajları emsallerine göre güzel ama koruma eksikliği sebebi ile önermiyorum.

WPM Gold Zero, CWT'nin GPS platformunu kullanıyor.

Bu arada High Power marka sahibi Sirtec, Sirfa olarakta geçer orta segment için baz alırsam en az CWT, HEC firmalar kadar kaliteli güç kaynakları yapıyor. Markaya göre değil modele göre yorum yapılmalı belirttiğiniz modelde giriş seviye bir model ne olduğu belirsiz.
Benim tavsiyem bu modelden yana olucaktır.

Hangi korumalar eksik acaba ?

Hangi korumalar eksik acaba ?
Düşük voltaj koruması(UVP) özellikle Türkiye şartlarında.
OCP'de var ama 12V tek raylı bir PSU olduğu için görevini OPP üstleniyor her giriş segment tek 12V raylı PSU'larda göremezsin. Her ne kadar onun kadar işlevsel ve hızlı olmasa da bütçe ve ünitenin tasarımı ile alakalı.
OTP(Aşırı Sıcaklık)'da yok ama bu kesin olmadığı anlamına da gelmiyor biraz tekniksel olcak ama korumaların sağlandığı süpervizör IC'de OTP'ye olmasa bile sıcaklığı ölçen termistör, 5V UVP'ye bağlanan bir op-amp'e bağlanabilir. Bu yüzden PSU, OTP termistörüne göre ısındığında 5V UVP, PSU'yu kapatır. Üreticiler bu şekilde de dahil edebiliyor.
Ben almanızı tavsiye etmem şahsen bu modeli.

Düşük voltaj koruması(UVP) özellikle Türkiye şartlarında.
OCP'de var ama 12V tek raylı bir PSU olduğu için görevini OPP üstleniyor her giriş segment tek 12V raylı PSU'larda göremezsin. Her ne kadar onun kadar işlevsel ve hızlı olmasa da bütçe ve ünitenin tasarımı ile alakalı.
OTP(Aşırı Sıcaklık)'da yok ama bu kesin olmadığı anlamına da gelmiyor biraz tekniksel olcak ama korumaların sağlandığı süpervizör IC'de OTP'ye olmasa bile sıcaklığı ölçen termistör, 5V UVP'ye bağlanan bir op-amp'e bağlanabilir. Bu yüzden PSU, OTP termistörüne göre ısındığında 5V UVP, PSU'yu kapatır. Üreticiler bu şekilde de dahil edebiliyor.
Ben almanızı tavsiye etmem şahsen bu modeli.

Anladım hocam teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı