600MB bir video en hızlı nasıl MP4 dosyası yapılır?

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
90'lı yıllardan kalma 240 piksel civarı bir videoya sahibim. Yaklaşık 1 saatlik bir video. Boyutu ise 600 MB civarında. Eski video Windows 11'de açılıyor fakat YouTube'a yükledikten sonra işleme hatası veriyor. Ben de MP4 formatına çevirme kararı aldım. Dönüştürme işlemi çok düşük çözünürlük olmasına rağmen çok uzun sürüyor. En hızlı dönüştürme işlemini nasıl gerçekleştiririm?

Merhaba, öncelikle paylaştığın bağlantılar için teşekkür ediyorum. Bu bağlantıların hiç birisi benim işime yaramıyor. Çünkü *.DAT dosyasını desteklemiyorlar. İyi akşamlar diliyorum.

Merhaba buradaki linkler yardımcı olur gibi gözüküyor.

İşinize yararsa sevinirim. :)

Bu programı indirin:

Programı açıp videoyu programın içine sürükleyin. "Parameters" bölümüne şu kodu girin:
-map 0 -c:v copy -c:a copy

Ardından "Parameters" bölümünün sağındaki "Format" kısmını mp4 yapın.

Daha sonrasında sağdaki "Output path" kısmından videonun nereye kaydedileceğini ayarlayıp "Sequential encoding" butonuna basarak dönüştürmeyi başlatın. Böylelikle video ve ses codec'lerine hiç dokunmadan direkt mp4'e dönüştürecektir.

Eğer yine hata alıyorsanız YouTube codec'leri okuyamıyor olabilir (gerçi pek sanmıyorum). Bu durumda codec'leri de değiştirmek için "Parameters" kısmına şu kodu yazıp dönüştürün:
-map 0 -c:v libx264 -crf 18 -preset veryslow -c:a aac -b:a 192k -ac 2 -ar 44100

Eğer yavaş dönüştürüyorsa -preset veryslow kısmındaki veryslow değerini şunlarla değiştirebilirsin fakat aklınızda bulunsun daha yavaş=daha iyi görüntü kalitesi ve mümkünse fast'ın ötesine geçmeyin:
ultrafast superfast veryfast faster fast medium slow slower veryslow

Son düzenleme:
Bu programı indirin:

Programı açıp videoyu programın içine sürükleyin. "Parameters" bölümüne şu kodu girin:
-map 0 -c:v copy -c:a copy

Ardından "Parameters" bölümünün sağındaki "Format" kısmını mp4 yapın.

Daha sonrasında sağdaki "Output path" kısmından videonun nereye kaydedileceğini ayarlayıp "Sequential encoding" butonuna basarak dönüştürmeyi başlatın. Böylelikle video ve ses codec'lerine hiç dokunmadan direkt mp4'e dönüştürecektir.

Eğer yine hata alıyorsanız YouTube codec'leri okuyamıyor olabilir (gerçi pek sanmıyorum). Bu durumda codec'leri de değiştirmek için "Parameters" kısmına şu kodu yazıp dönüştürün:
-map 0 -c:v libx264 -crf 18 -preset veryslow -c:a aac -b:a 192k -ac 2 -ar 44100

Eğer yavaş dönüştürüyorsa -preset veryslow kısmındaki veryslow değerini şunlarla değiştirebilirsin fakat aklınızda bulunsun daha yavaş=daha iyi görüntü kalitesi ve mümkünse fast'ın ötesine geçmeyin:
ultrafast superfast veryfast faster fast medium slow slower veryslow
Bu yazılım işe yaramadı. İşleme başlarken kod hatası veriyor.

Ekran görüntüsü atabilir misin? İnternetten "dat" video indirip denedim sorunsuz dönüştürdü bende.
1648653804479.png

O zaman şunu deneyelim. Aşağıdaki bağlantıdan FFmpeg'i indir:

FFmpeg'i videonun olduğu klasöre at. Ardından dosya yöneticisinde üstteki adres çubuğuna cmd yazıp Enter'a bas ve bulunduğun klasörde cmd'yi açıp şu kodu gir:
ffmpeg.exe -i "video ismi.dat" -map 0 -c:v copy -c:a copy "yeni video ismi.mp4"

Üstteki kod video ve ses codec'lerine hiç dokunmadan direkt mp4'e dönüştürecektir. Codec'leri de değiştirmek istiyorsan aşağıdaki kodu kullan, en sağlıklısı da bu olur. Dönüştürme hızı hakkında üstteki mesajda dediklerim hâlâ geçerli.
ffmpeg.exe -i "video ismi.dat" -map 0 -c:v libx264 -crf 18 -preset veryslow -c:a aac -b:a 192k -ac 2 -ar 44100 "yeni video ismi.mp4"

Son düzenleme:

Geri
Yukarı