64 Bit mi 32 bit mi?

Pragg

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar aşağıdaki resimlerdeki özelliklere sahip günlük işlerim için eski bir laptop aldım. Şu anda Windows 7 Pro 64 Bit kurulu. Eski laptopumda 32 Bit kullanıyordum 64 Bit kurduğumda çok yavaşlamış ve ısınmalar olmuştu tekrardan 32 Bit'e çevirmiştim.

Şimdi bu laptopu birazda olsa performansta değişiklik olması adına 32 Bit'e çevirmem sizce mantıklı olur mu? Google'dan birkaç forumda okuduğum kadarıyla 32 Bit işlemciler belli RAM'e kadar kaldırıyormuş. Sizce benim işlemcime 32 Bit kursam 4 GB RAM'i kaldırır mı?

Şimdiden teşekkürler.

ReBNGe.jpg

ReBGIp.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Önerim 4 GB RAM'e 64 bit kurmanızdır. 32 bit kurarsanız belli bir RAM'e kadar RAM kullanır. 32 bit işletim sisteminde 4 GB RAM kullanırsanız 4 GB RAM'in tamamını kullanamazsınız.

4 GB RAM'in tamamını 32 bit üzerinde pratikte kullanamazsınız. Ek olarak günümüzde 32 bit kullanılmasını önermiyorum.
It is correct, but even worse than that.

All 32-bit client versions of Windows (not just XP/Vista/7/8/10) have a
4GB address space (64-bit versions can use much more). That's the
theoretical upper limit beyond which you can not go.

But you can't use the entire address space. Even though you have a 4GB address space, most people can only use *around* 3.1GB of RAM. That's because some of that space is used by hardware and is not available to the operating system and applications. The amount you can
use varies, depending on what hardware you have installed, but can range from as little as 2GB to as much as 3.5GB. It's usually around 3.1GB.
Note that the hardware is using the address *space*, not the actual RAM itself. If you have a greater amount of RAM, the rest of the RAM goes unused because there is no address space to map it to.

Core2duo işlemcisi var. 32 bir ideal. Isınması olağan. Çünkü işlemci her ne kadar 64 bit olsa da günümüz uygulamaları çok fazla kaynak tükettiği için geri kalıyor sistem. 32 bir kurulursa en azından kullanacağı uygulamalar 32 bit sürümlerde yüklenir ve sisteme daha uyumlu olur. Çoğu oyun zaten hala 32 bit destekliyor. Geçen gün adamın biri Macbook ile Steam üzerinden oyun denemesi yapmıştı. 50 bin liralık Macbook oyunların çoğu 32 bit olduğu için açamadı. 32 bit hala yaygın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı