64 bit sistemde oyunlar 32 bit

Dexpery

Centipat
Daha fazla  
Benim laptopum 64 Bit destekliyor. Ama baktığım zaman Battlefield 5 32 Bit yüklenmiş gözüküyor. 64 Bit destekli bilgisayarda 32 Bit oyunlar yavaş çalışır mı? Galiba 32 Bit RAM limiti yapıyormuş. Bu da doğal olarak oyunu yavaşlatır değil mi? Bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Sistemim:
i5 8300H.
16 GB RAM.
GTX 1050.
Windows 10 Pro.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim laptopum 64 Bit destekliyor. Ama baktığım zaman Battlefield 5 32 Bit yüklenmiş gözüküyor. 64 Bit destekli bilgisayarda 32 Bit oyunlar yavaş çalışır mı? Galiba 32 Bit RAM limiti yapıyormuş. Bu da doğal olarak oyunu yavaşlatır değil mi? Bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Sistemim:
i5 8300H.
16 GB RAM.
GTX 1050.
Windows 10 Pro.
Aynı olay bendede oluyor ama bence bir sakincasi yok bu benim düşüncem yani emin degilim

Eğer işlemciniz 64-biti destekliyor (2023'de hala kullanımda olan hemen hemen her işlemci destekliyor) ve aynı zamanda işletim sisteminiz de 64-bit ise (Windows 11 sadece 64-bit olarak geliyor, Windows 10 ve altında hem 32-bit hem de 64-bit sürümü var) bilgisayarınızın mimarisi 64-bit demektir.

64-bit bilgisayar hem 32-bit hem de 64-bit yazılımları çalıştırabilir.

Bazı oyunlar sadece 64-bit destekler. Bazı oyunlar hem 32-bit hem 64-bit seçeneği sunar. Ancak özellikle bazı eski oyunlarda sadece 32-bit seçeneği de sunulabilir. En iyi performansı almak için hem 32-bit hem 64-bit seçeneği sunulan oyunlarda her zaman 64-bit seçeneğini seçmelisiniz. Eğer oyun sadece 64-bit seçeneği sunuyorsa zaten başka seçeneğiniz yok.

Ancak özellikle sadece 32-bit desteği sunan eski oyunlarda yapabileceğiniz bir şey yok. Her ne kadar 32-bit oynamak bilgisayarınızın tüm donanımsal potansiyelinden yararlanamamanıza sebep olsa da bu oyunlar ileride güncellemeyle 64-bit desteği almadığı sürece 32-bit oynamak durumundasınız.

Geri
Yukarı