6500 TL render PC önerisi

Bütçe
6500

hakanumit

Femtopat
Daha fazla  
Herkese iyi forumlar diliyorum. YouTube için içerik üretiyorum. Premiere Pro, Photoshop, OBS gibi programlar kullanıyorum. Normalde laptop kullanıcısıyım ve editlerimi oradan yapıyorum ama biraz ısınıyor. Elime de bir fırsat geçmişken hazır sistem almak veya PC toplamak istiyorum. PC toplamayı bilmiyorum o yüzden hazır sisteme daha yakınım şu an. Mart ayının sonuna kadar falan araştırıp beklemeyi düşünüyorum dolar biraz düştüğü için yükselse de zam gelmeyecektir. O yüzden nisan ayının ortalarına daha gelmediysek konuya cevap yazabilirsiniz. Bütçe olarak da 7K'ya kadar genişletebilirim monitör de alacağım için oradan kısarım.

Eğer hazır sistem değil de toplama sistem düşünürsem olmasını istediğim özellikler;

-> Ryzen 5 3600 veya Intel i5
-> GTX 1650 (duruma göre daha düşük model olabilir veya yüksek de olabilir aşırı oyun oynamıyorum ekran kaydını sorunsuz aldırsın yeter)
-> 16 GB RAM
-> Sistem ve birkaç programı kurmak için 120 GB SSD
-> Resim video gibi şeyleri saklamak için 1 TB HDD
(Buraya kadar olan kısmı kendim de seçebilirim bir şekilde zaten aynısı olan bir sürü hazır sistem var asıl zorlandığım kısım son üç madde. Hazır sistemden vazgeçersem bunun sebebi de son 3 madde olacak)
-> Hava akışı düzgün olan bir kasa
-> Eğer bütçeden artarsa daha sonra sistemi yükseltebileceğim bir anakart
-> Bu sisteme Uygun PSU.

Aklıma takılan sorular;

1. Ryzen 5 3600 ile 3500 veya 1600 arasında video edit için çok bir şey fark eder mi?
2. Anakartların hangisinin Ryzen hangisi Intel işlemciye uygun olduğunu nasıl anlarım?
3. NVIDIA ekran kartı takabildiğim bir anakarta daha sonra değiştirmek istersem AMD de takabilir miyim? Takamıyorsam hangi anakarta hangisini takabildiğimi nasıl anlarım?
4. İşlemcinin yanında soğutma oluyor galiba üstüne de düzgün bir kasa aldığımızda ek soğutma cihazına bu sistemde gerek var mı?
5. monitör 6500'ün içinde olmayacak onu kendim seçmeyi düşünüyorum, yine de tavsiyelere açığım. Ama mesela HDMI kablolu monitörler orta segmentte her kasaya uyar mı merak ediyorum.
6. YouTube'dan izleyerek kendim evde toplayabilir miyim? Toplayamazsam Ankara'da parçaları götürüp kasayı toplatabileceğim yerler var mıdır?
7. Hazır sisteme karar verirsem İtopya ve İncehesap sitesini mi tercih etmeliyim yoksa MSI Excalibur gibi marka sistemleri mi?

Hazır sistem toplarsam aklıma yatan sistemler;

Aklımı karıştıran çok fazla şey var çünkü daha önce hiç bilgisayar toplamadım sadece teorik olarak bilgim var o da üstte okuduğunuz kadar. Şimdiden teşekkür ederim.

1- Evet özellikle render vs için hissedersiniz.
2-Soket modeli AM4 olanlar amd için 11xx olanlar vs olanlar intel için
3-Anakart ekran kartından bağımsızdır amd ve intel anakartlar amd ve intel ekran kartlarıyla uyumlu
4- Özellikle render vs yapacaksanız Ryzen 5 3600 gibi üst performansta sıcak çalışan bir işlemciye soğutma almanız daha iyi olacaktır.
5- Ekran kartınızın görüntü çıkışlarıyla uyan herhangi bir monitör uyacaktır. HDMI çıkışlı olanlar uyar tabi.
6-Ayrıca videoları izleyerek güzel bir kablolama da yaparak toplayabilirsiniz hiçbir sorun yaşamazsınız yeterince dikkatli olursanız.
7-MSI Excalibur gibi sistemler çok pahalıdır toplama olanlara göre. Toplama tercih etmeniz bütçeniz için daha iyi.

1- Evet özellikle render vs için hissedersiniz.
2-Soket modeli AM4 olanlar amd için 11xx olanlar vs olanlar intel için
3-Anakart ekran kartından bağımsızdır amd ve intel anakartlar amd ve intel ekran kartlarıyla uyumlu
4- Özellikle render vs yapacaksanız Ryzen 5 3600 gibi üst performansta sıcak çalışan bir işlemciye soğutma almanız daha iyi olacaktır.
5- Ekran kartınızın görüntü çıkışlarıyla uyan herhangi bir monitör uyacaktır. HDMI çıkışlı olanlar uyar tabi.
6-Ayrıca videoları izleyerek güzel bir kablolama da yaparak toplayabilirsiniz hiçbir sorun yaşamazsınız yeterince dikkatli olursanız.
7-MSI Excalibur gibi sistemler çok pahalıdır toplama olanlara göre. Toplama tercih etmeniz bütçeniz için daha iyi.
çok çok teşekkürler 😇🤜🤛

7200 TL tutuyor. İleride soğutucu eklemelisiniz. Bütün atılan sistemleri hem oyunda hem renderda fazlaca farkla geçer. Soğutucu olarak üstte paylaştığımı öneririm. Fiyata soğutucuyu eklemedim.

7200 TL tutuyor. İleride soğutucu eklemelisiniz. Bütün atılan sistemleri hem oyunda hem renderda fazlaca farkla geçer. Soğutucu olarak üstte paylaştığımı öneririm. Fiyata soğutucuyu eklemedim.

eyyyvallah toplama pcye kesin gözüyle bakıyorum artık kaydettim hepsini bi süre daha indirim bekleyip öyle almayı düşünüyorum.

Ryzen 5 3600 ile 3500 veya 1600 arasında video edit için çok fark eder mi?
Fark olur. Özellikle R5 5600X ile diğer işlemciler arasında çok fark olur.
Anakartların hangisinin Ryzen işlemciye uygun olduğunu nasıl anlarım?
B450, B550, X570 sizin bütçeniz aralığında AMD Ryzen uyumlu olanlardır. İntel tarafında sizin bütçeniz içerisinde H410, B460, Z490 uyumlu olur.
NVIDIA ekran kartı takabildiğim bir anakarta daha sonra değiştirmek istersem AMD takabilir miyim?
Anakart çok eski bir model olmadıkça bütün ekran kartları anakartlarla uyumludur.
Ek soğutma cihazına bu sistemde gerek var mı?
AMD işlemcilerde özellikle render işlerinde gerek var.
Youtube'dan izleyerek kendim evde toplayabilir miyim?
Kolay bir şekilde kendiniz toplayabilir, takıldığınız yerlerde konu açıp yardım alabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Fark olur. Özellikle R5 5600X ile diğer işlemciler arasında çok fark olur.

B450, B550, X570 sizin bütçeniz aralığında AMD Ryzen uyumlu olanlardır. İntel tarafında sizin bütçeniz içerisinde H410, B460, Z490 uyumlu olur.

Anakart çok eski bir model olmadıkça bütün ekran kartları anakartlarla uyumludur.

AMD işlemcilerde özellikle render işlerinde gerek var.

Kolay bir şekilde kendiniz toplayabilir, takıldığınız yerlerde konu açıp yardım alabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
çok teşekkürler

Geri
Yukarı